W sobotę 18 sierpnia 2018 r. w miejscu, gdzie 98 lat temu ok. 300 żołnierzy Wojska Polskiego pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego stawiło czoła Pierwszej Konnej Armii Siemona Budiennogeo, polska delegacja Weteranów Walk o Niepodległość RP wraz z przedstawicielami władz państwowych z Szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem na czele, oddała hołd polskim bohaterom bitwy pod Zadwórzem, która uratowała Lwów od „czerwonej zarazy”.

 Obrońcom Lwowa 1918

Wcześniej, na Cmentarzu Obrońców Lwowa członkowie delegacji oddali cześć Orlętom walczącym w 1918 r. o polski Lwów, dzięki czemu miasto zostało w granicach II Rzeczypospolitej.

 

Ci, którzy spoczywają na tym cmentarzu nie zadawali sobie sto lat temu pytań "po co?” i „dlaczego?". Jedyna Ich rozterka, to było ta przytoczona w wierszu Artura Oppmana, że "tylko mi Ciebie mamo, tylko mi Ciebie żal". Położyli na szali najcenniejszy dar, jaki daje Bóg ludziom – swoje życie. Położyli swój dar dlatego, że kochali Polskę.

 

Dzisiaj oddając Im cześć musimy pamiętać, że Ojczyzna często wymaga od nas najwyższych poświęceń. Dzisiaj podczas pokoju nie wymaga się od nas daniny krwi i życia, ale wymaga pracy i służby  powiedział Szef UdSKiOR nad grobami poległych obrońców Lwowa z 1918 r.

 

Uroczystość zakończyła się Apelem Pamięci i złożeniem kwiatów na centralnej płycie upamiętniającej walczących o niepodległość polski w latach 1918-1920.

Polskie Termopile

Po południu polska delegacja przemieściła się do Zadwórza, gdzie 98 lat temu ok. 300 żołnierzy kpt. Zajączkowskiego powstrzymało armię konną Budionnego w drodze na Lwów. Bitwa przeszła do historii jako „Polskie Termopile”.

 

W wojnie 1920 r. nie chodziło tylko o obronę suwerenności młodego państwa polskiego. W tej wojnie nie chodziło też tylko o zbudowanie państwa ukraińskiego – bo warto przypomnieć, że ta wojna była wspólnym braterstwem broni Polaków i Ukraińców w postaci wspaniałego sojuszu Marszałka Józefa Piłsudskiego i atamana Semena Petlury, którzy razem rozumieli czym jest bolszewicka Rosja. W tej wojnie chodziło przede wszystkim o obronę wartości, które przez wieki tworzyły Europę. Ta wojna była starciem dwóch światów, dwóch cywilizacji – łacińskiej, chrześcijańskiej i cywilizacji śmierci.

 

Tu, w Zadwórzu odbyła się kolejna odsłona walki dobra ze złem, która istnieje od zawsze. Walki, w której dobro zawsze wygrywa. Tu została obroniona cywilizacja dobra, cywilizacja łacińska  podkreślił podczas uroczystości w Zadwórzu Minister Jan Józef Kasprzyk, który za opiekę nad grobami polskich bohaterów sprzed 98 lat wręczył Medal „Pro Patria” Prezesowi Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojennymi.

 

Okolicznościowe listy skierowali także Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty