19 kwietnia odbyły się centralne obchody 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, które rozpoczęły się o godz. 12:00 przed pomnikiem Bohaterów Getta. Wzięli w nich udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele rządu, a także Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Kiedy popatrzymy wokół nas, na tę część stolicy Polski, Warszawy, to błyskawicznie można zauważyć, że wszystkie budynki, które tu wokół się znajdują, są zbudowane po 1945 r., tu nie ma wokół żadnego budynku, który istniałby przed II wojną światową stwierdził prezydent. Niemcy niszcząc powstańców w getcie warszawskim, niszcząc resztki społeczności żydowskiej, którą tutaj zgromadzili, przystąpili do zniszczenia także tych resztek kamienic, które tutaj pozostały. W 1944 r. była tutaj pustynia i jedyne, co zostało, to obóz koncentracyjny Gęsiówka dla Żydów, który Niemcy tutaj zbudowali  podkreślił Andrzej Duda.

 

Czy to powstanie miało militarne cele? Czy chcieli osiągnąć coś konkretnego? Czy chcieli zwyciężyć? Nie, to powstanie nie miało celu militarnego. To było powstanie ludzi, którzy zachowali godność i którzy zdecydowali się, że tę godność zachowają do końca i zginą z bronią w ręku. Oni nie chcieli przeżyć. Dumnie stanęli po to, żeby pokazać Niemcom, że Żydzi nie dadzą się tak całkowicie pokonać i podeptać, że to będzie kosztowało także niemieckie życie – powiedział prezydent.

 

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari przypomniała, że na 19 kwietnia przypadają dwie rocznice 75. rocznica powstania w getcie warszawskim oraz 70. rocznica powstania państwa Izrael. Mój kraj dziś radośnie świętujący niepodległość pochyla głowę przed bohaterami getta warszawskiego – powiedziała ambasador Izraela.

 

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder także nawiązał do obchodzonej 70. rocznicy powstania państwa Izrael. Państwo izraelskie podniosło się z popiołów, Żydzi podnieśli się (...) i osiągnęli swoje marzenie sprzed 2000 lat, aby mogli ustanowić państwo Izrael i to po pięciu latach walki w Warszawie. Uważam, że ten heroizm i odwaga Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy przeciwstawili się nazistom zainspirowała przyszłe pokolenia obrońców Izraela  zaznaczył. Był kolejny rozdział, który został napisany w Warszawie, o którym musimy pamiętać. Zaledwie rok po tym, jak mała grupka Polaków żydowskiego pochodzenia powstała przeciwko Niemcom, całe polskie podziemie rozpoczęło walki przeciwko nazistom  były to jedne z najbardziej brutalnych walk podczas całej wojny i musimy oddać szacunek tym dzielnym wojownikom 1944 r.  podkreślił.

 

19 kwietnia 1943 r. w Getcie Warszawskim wybuchło powstanie. Członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór oddziałom SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa, a także formacji pomocniczych. Powstanie zostało krwawo stłumione przez Niemców 16 maja.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024