Tworzymy dzisiaj, tutaj nad grobami żołnierzy polskich wspólnotę pokoleń połączonych jedną myślą - myślą o Niepodległej Rzeczypospolitej. Jednym z żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, której żołnierze tu są pochowani był wybitny polski poeta Marian Hemar. 75 lat temu pisał, będąc tutaj w Ziemi Świętej, wspaniałe wiersze, z których przebija ogromna tęsknota za wolną ojczyzną. Pozwalał sobie nawet na takie porównania, że na świecie są dwie Ziemie Święte. Jedna jest tutaj, bo stąpał po niej Chrystus i apostołowie, a druga jest nad Wisłą, Niemnem, Bugiem, bo to jest święta ziemia, która skropiona została krwią polskiego żołnierza we wrześniu 1939 roku i wsiąka w nią nadal krew polskich żołnierzy walczących o wolność w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej. W jednym z utworów Marian Hemar pozwolił sobie na refleksję, która zawsze się rodzi, gdy jesteśmy na grobach polskich żołnierzy, którzy do wolnej Polski nie doszli i pozostali poza jej granicami. To refleksja o tym, czym jest ojczyzna i wolność. Pisał Marian Hemar „Ojczyzna dopóki jest, to pół wieku można żyć poza nią i jeszcze w godzinie śmierci o niej nie pomyśleć i wadzić, ale dopóki jest” i pisał gorzko Hemar „A gdy jej nie ma, ziemia jest głuszą daremną, a niebo jest ciemną otchłanią bez gwiazd i bez Boga” - powiedział Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości na Cmentarzu Wojennym Brytyjskiej Wspólnoty Narodów w Ramli.

 

Wspomniane uroczystości były kolejnym punktem pielgrzymki Weteranów Walk o Niepodległość do Ziemi Świętej. Uczestniczył w nich także ppłk Stanisław Aronson, oficer Armii Krajowej, członek elitarnej jednostki Kedywu „Kolegium A” Okręgu Warszawskiego AK, uczestnik powstania warszawskiego, który na co dzień mieszka w Izraelu.

 

Następnie delegacja udała się do Muzeum Wojsk Pancernych (Yad la-Shiryon) w Latroun, gdzie złożyła kwiaty w dwóch miejscach pamięci. Dzień zakończył się wspólną Eucharystią w kościele pw. św. Piotra in Gallicantu, której przewodniczył ks. Henryk Zieliński.

 

Nekropolia w Ramli powstała w czasie I wojny światowej, podczas walk brytyjsko-tureckich o Palestynę w 1917 r. Znajdują się na niej 272 polskie mogiły żołnierskie z lat 1940-1947. Łącznie spoczywa tam 4468 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, 891 żołnierzy innych narodowości z obydwu wojen oraz 525 osób (żołnierze, policjanci, cywile) z okresu międzywojennego i z lat powojennych.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024