Aktualności
„Okruszki chleba, potajemnie śpiewane kolędy, a pod choinką ciała więźniów” – wspomnienia Wigilii i Bożego Narodzenia więźniów obozów jenieckich, zagłady i koncentracyjnych
To, w jaki sposób obchodzono święta w obozach koncentracyjnych, zależało tak naprawdę od bardzo wielu czynników – stosunku władz esesmańskich, od baraku w jakim więzień mieszkał, do jakiej społeczności więźniarskiej należał, również od więźniów funkcyjnych.
Życzenia Świąteczne
Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych pokojem i dobrem, wzajemną solidarnościa i życzliwością oraz wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku!
Gdy w okopach wybrzmiały kolędy…Wigilia podczas bitwy pod Łowczówkiem
Wydawałoby się, że wigilijny wieczór 1914 roku naznaczą żołnierskie: znój, pot i krew, wszak wojenne okopy to nie miejsce na radosne świętowanie Bożego Narodzenia. To prawda, ale dźwięk kolęd, który wybrzmiał 110 lat temu pod Łowczówkiem, był czymś zupełnie wyjątkowym.
Przedświąteczne spotkanie z pensjonariuszami DPS „Kombatant”
18 grudnia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska wziął udział w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez UdSKiOR dla Kombatantów mieszkających w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sterniczej w Warszawie.
Szczecin: upamiętnienie ofiar Grudnia ‘70
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wziął udział w uroczystościach 54. rocznicy Rewolty Grudniowej w Szczecinie.
Spotkanie wigilijne z kombatantami w Domu Pomocy Społecznej
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska udał się na spotkanie świąteczne zorganizowane przez UdSKiOR dla kombatantów mieszkających w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Dickensa.
54. rocznica Czarnego Czwartku - grudzień '70
17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Zastrzelono 16 bezbronnych osób.
Gdańsk: Odznaka Honorowa za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości dla mec. Jacka Taylora, byłego Szefa UdSKiOR
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wziął udział w konferencji "Prawnicy Solidarności - Prawnicy Przyszłości" w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. W trakcie spotkania Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wręczył mec. adw. Jackowi Taylorowi, obrońcy w procesach politycznych stanu wojennego Odznakę Honorową za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości.
Nadzieja za kratami - wspomnienia Andrzeja Drzycimskiego z internowania w Strzebielinku
„Nikt z nas nie chciał poddać się reżimowi zakładu karnego” – opowiada Andrzej Drzycimski, historyk, dziennikarz, członek NSZZ „Solidarność”, internowany w Strzebielinku.
Droga do mniejszego zła - przygotowania władz PRL do wprowadzenia stanu wojennego
W przygotowaniach władz PRL do wprowadzenia stanu wojennego ważną, choć nadal mało znaną rolę, odegrała taktyka tzw. odcinkowych konfrontacji. Nie tylko przyniosła ona spadek poparcia dla NSZZ „Solidarność”, ale dała też pretekst ekipie Wojciecha Jaruzelskiego do sięgnięcia po „mniejsze zło”.