Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

9 września br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uczestniczył w Ogólnopolskim Zjeździe Osób Represjonowanych w stanie wojennym, który odbywał się w Drzewcach pod Nałęczowem. Minister uhonorował zasłużonych medalami "Pro Patria".


Spotkanie otworzył wiceprzewodniczący OM NSZZ Solidarność Grupy Azoty Puławy Sławomir Kamiński. Następnie minister Jan Kasprzyk uhonorował medalami "Pro Patria" osoby zasłużone w kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

 

Medale otrzymali: Zdzisław Kowalczyk, jeden z pierwszych działaczy w ZK Azoty, Janusz Torchała, działacz młodzieżowy i współtwórca Konfederacji Ludzi Wolnych, Krystyna Murat, członek prezydium Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego Solidarności, internowana w Olszynce Grochowskiej w Warszawie, ks. Aleksander Zeń, duszpasterz kolejarzy i kapelan NSZZ Solidarność Ziemi Puławskiej, Edward Owczarski, Jacek Janiszek, inicjator budowy Pomnika Krzyża Strajkowego przy siedzibie Grupy Azoty, Tomasz Kraszewski, ks.kanonik Ryszard Gołdap, koordynator pomocy dla działaczy, Marzena Szczypa, Piotr Śliwa, współorganizator rekonstrukcji historycznych  Maria Kowalczyk, aktywna działaczka NSZZ Solidarność PKP Dęblin, Zofia Wiśniewska i ks. Tomasz Leśniewski, organizator uroczystości patriotycznych.

 

Po ceremonii minister zabrał głos dziękując działaczom za ich patriotyczną postawę i męstwo: Państwo poświęcili swoje najpiękniejsze lata dla Polski rozumianej jako wspólnota ludzi wolnych, dumnych, ludzi którzy nie zginają karku wśród tych co idą na kolanach - jak pisał Zbigniew Herbert. Państwo poświęcili wszystko dla Polski, dla Ojczyzny, dla Polaków. Wy byliście tymi, którzy nie daliście się złamać SB - cji, którzy poświęciliście to, co w życiu najważniejsze i tą wiarą zaraziliście społeczeństwo - mówił minister Kasprzyk.

 

Odwołując się do rocznicy wybuchu II wojny światowej szef UdSKiOR dodał: Wasze pokolenie utracona w wyniku działania obu okupantów elitę odbudowało w takim stopniu, na ile było to możliwe. Teraz do nas należy przekazanie tego dalej. Aby syn zastąpił ojca mając ten sam kodeks wartości, to samo umiłowanie wolności i to samo przywiązanie do ideałów Solidarności.

 

Minister odpowiadał także na szereg pytań. Podczas spotkania odczytano również list od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

 

Kalendarium

Listopad
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Biuletyn Kombatant

nr 10 (382) Październik 2022

2022.10