Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

W 77. rocznicę powstania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w uroczystościach odsłonięcia pomnika Żołnierzy Niezłomnych Wyklętych, który stanął w Parku Leśnym na mieleckiej Górze Cyranowskiej.

 

Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią sprawowaną w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której przewodniczył ks. biskup Andrzej Jeż, Ordynariusz Tarnowski. Zgromadzeni przedstawiciele rodzin Żołnierzy Niezłomnych, władz i instytucji państwowych, samorządowych, organizacji patriotycznych oraz mieszkańcy miasta modlili się w intencji żołnierzy niepodległościowego podziemia. Podczas Eucharystii wojskową asystę honorową pełnił poczet sztandarowy 21. Bryg. Strzelców Podhalańskich oraz poczty sztandarowe jednostek noszących imiona żołnierzy Niezłomnych Wyklętych.

 

Po Mszy uczestnicy w uroczystej kolumnie marszowej udali się na Górę Cyranowską, gdzie po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” o historii powstania pomnika opowiedział jego inicjator Romuald Rzeszutek.
Następnie minister Kasprzyk wraz z premierem Piotrem Glińskim, Tadeuszem Płużańskim, przewodniczącym komitetu budowy pomnika i Józefem Opalą, autorem rzeźby oraz przedstawicielami rodzin Żołnierzy Niepodległościowego podziemia dokonali uroczystej ceremonii odsłonięcia pomnika. W tym momencie nad Górą Cyranowską przeleciały dwa Migi pozostawiając na niebie biało - czerwoną smugę oddając w ten sposób hołd Bohaterom. Monument poświęcił biskup Andrzej Jeż.


Minister Jan Józef Kasprzyk podziękował inicjatorowi powstania pomnika podkreślając determinację wszystkich zaangażowanych w utrwalenie wiedzy o żołnierzach Niezłomnych.

– Ci których dziś upamiętniamy byli ludźmi, którym odwagi nigdy nie zabrakło wierzyli w zwycięstwo, nawet wtedy kiedy wydawało się, że walka jest już straceńcza i przegrana – mówił minister odwołując się do braku odwagi wielkich tego świata, którzy usiedli w 1944 i 1945 r. do rozmów ze zbrodniczą Rosją sowiecką.
                            
Podkreślał także, że uczestnicy tego najdłuższego, bo trwającego blisko dwadzieścia lat powstania ginęli co najmniej dwukrotnie. Raz w walce lub mordowani czy rozstrzeliwani. Drugi raz mordowani przez to, że deptano o Nich pamięć.

– Pamięć o żołnierzach niezłomnych była deptana także w III RP. Deptali pamięć o żołnierzach wyklętych również ci, którzy starali się u progu III RP zrelatywizować powojenną polską historię mówiąc, że w walce i sporze każda ze stron konfliktu miała rację. Z jednej strony czczono Żołnierzy Wyklętych, z drugiej strony honorowym członkiem kongresu kultury polskiej we Wrocławiu był oficer KBW Zygmunt Bauman, który żołnierzy Niezłomnych ścigał po lasach. Z jednej strony mówiono „Cześć i Chwała Bohaterom”, a z drugiej strony z honorami żegnano gen. Jaruzelskiego, który jako dowódca szpicy wojskowej zwalczał podziemie niepodległościowe – mówił Jan Józef Kasprzyk.


Szef UdSKiOR zwrócił uwagę na fakt, że historia Powstania Antykomunistycznego, to kolejna w dziejach odsłona starcia stronnictwa polskiego z antypolskim. Żołnierze Niezłomni nie walczyli tylko z sowiecka Rosją i oddziałami sowieckimi, walczyli także z polskimi zdrajcami, którzy za cenę przywilejów i kariery starali się wbić Polskę pod sowieckiego, kremlowskiego buta. To starcie dobra ze złem trwa po dzień dzisiejszy.

 

Podczas uroczystości minister uhonorował Medalami ProPatria osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny: Dariusza Jareckiego, Andrzeja Kobylarza, Jerzego Łakomskiego, Janusza Szalwę, Andrzeja Rogozińskiego i Daniela Września
Podczas uroczystości wręczono także osobom zaangażowanym w jego powstanie okolicznościowe statuetki z miniaturką pomnika, którą otrzymał również szef UdSKiOR.

 

Uroczystości pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu zakończyły się salwą honorową i złożeniem wieńców u stóp ppr Leona Wanatowicza ps. Boruta, Dzik, mieleckiego Niezłomnego zakatowanego na śmierć przez komunistycznych oprawców oraz majora Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, chor. Wojciecha Lisa ps. Mściciel, płk. Aleksandra Rusina ps. Rusal, ppłk Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, Janinę Przysiężniak ps. Jaga, rotmistrza Witolda Pileckiego ps. Witold, mjr Waleriana Tumanowicza ps. Jagra, gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil, ppr Anatola Radziwonika ps. Olech, mjr. Dragana Sotirovića ps. Draża, a także ks. Władysława Gurgacza ps. Sem.


W odsłonięciu upamiętnienia uczestniczyli m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezes IPN Karol Nawrocki, wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł ba także weterani walk o niepodległość RP, osoby represjonowane z powodów politycznych i działacze opozycji antykomunistycznej. Odczytano listy od prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i premiera Mateusza Morawieckiego.


Zwieńczeniem części oficjalnej był spektakl poetycki „Rozkaz” według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Fusa. Muzyczną oprawę uroczystości zapewnił Norbert „Smoła” Smoliński z Dziecięcą Ferajną. UdSKiOR był współorganizatorem uroczystości.

 

Kalendarium

Grudzień
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Biuletyn Kombatant

nr 10 (382) Październik 2022

2022.10