Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w centralnych uroczystościach Święta Wojska Polskiego organizowanych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w 102. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.


Prezydent RP Andrzej Duda i jednocześnie zwierzchnik Sił Zbrojnych, który przybył na Plac Marszałka Piłsudskiego w asyście szwadronu kawalerii Wojska Polskiego dokonał uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe. 

 

Podczas przemówienia Prezydent odwołał się do decydującej dla wojny polsko-bolszewickiej bitwy, która zdaniem niektórych historyków była jedną z tych niewielu przesądzających o losach świata: – Gdyby Sowietom udało się wtedy dotrzeć do zrewoltowanych Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, losy świata potoczyłyby się inaczej (...) W tamtych dniach sierpnia 1920 roku bardzo wielu – zdecydowana większość – nie wierzyła w to, że Polska, że Warszawa jest się w stanie obronić. Okazało się jednak, że Polacy mają serca lwów, że potrafią zmobilizować się do walki i swoim męstwem odwrócić los (…) Patrzymy z dumą na polską historię i tamto zwycięstwo – zaznaczył Prezydent podkreślając, że Rosja sowiecka przegrała tylko jedną wojnę, z Polską.

 

Andrzej Duda podziękował także żołnierzom za ofiarną służbę przypominając o ich zaangażowaniu w ewakuację sił z Afganistanu, ochronę granicy wschodniej przed atakiem hybrydowym białoruskiego reżimu oraz postawę i gotowość bojową w związku z agresją Rosji na Ukrainę: – Tak trudnych lat, z jakimi mamy do czynienia ostatnio, nie było na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci historii Rzeczypospolitej – zaznaczył.


Szef Państwa dodał, że Rosja i reżim rosyjski złamali wielkie tabu, które było cały czas twardą granicą bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej, że żadne mocarstwo nie atakuje drugiego państwa w sposób frontalny po to by odebrać wolność, po to by odebrać niepodległość, po to by odebrać ziemię, po to by zakwestionować egzystencję państwa i narodu. (...) Dziękuję Wam z całego serca, że choć nie z bronią w ręku, to służymy wsparciem. To stanie na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Naszą odpowiedzialnością, nie szczędząc sił i środków, jest zapewnić najlepsze wyposażenie polskiej armii, abyśmy nie musieli się bronić, aby nie opłacało się nas atakować – podkreślił.


Podczas uroczystości odczytano także Apel Poległych oraz złożono wspólny wieniec od narodu przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

 


Kalendarium

Grudzień
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Biuletyn Kombatant

nr 10 (382) Październik 2022

2022.10