Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i jednocześnie honorowy Komendant Kadrówki Jan Józef Kasprzyk wziął udział w uroczystościach inaugurujących LVII Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, które odbyły się w Krakowie, a następnie towarzyszył Kadrówce w marszu przez Michałowice, Słomniki aż do Miechowa.


Uroczystości zorganizowano dla uczczenia 108 rocznicy wyjścia strzelców Komendanta Józefa Piłsudskiego w stronę Królestwa Polskiego w celu wywołania powstania antyrosyjskiego. Rozpoczął je apel w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu połączony z modlitwą i ceremonią złożenia kwiatów na grobach Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 

Nasza obecność tutaj świadczy o wdzięczności wobec tego, który w 1914 r. powiedział do swoich żołnierzy: "Idźcie czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania". Oni wysłuchali tego rozkazu. Panie Marszałku, ślubujemy, że tak jak Twoi żołnierze będziemy czynić Polskę dumną, silną i na wieki niepodległą – mówił przy trumnie Marszałka minister Jan Józef Kasprzyk.

 

W intencji Marszałka i jego żołnierzy odprawiono także Mszę św. w Katedrze Wawelskiej, po której kolumną marszową zgromadzeni zeszli ze wzgórza wawelskiego pod Krzyż Katyński, gdzie złożono wieńce i kwiaty. Krakowskim uroczystościom towarzyszyło radosne śpiewanie pieśni legionowych na Małym Rynku.

 

Wyruszający w sobotę o świcie uczestnicy Kadrówki dzień żegnali uroczystym Capstrzykiem podczas którego szef UdSKiOR w imieniu Prezydenta RP uhonorował Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości Huberta Krawczyńskiego. Minister uhonorował również osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o polskich tradycjach niepodległościowych Medalami "Pro Patria". Otrzymali je dr inż. Dariusz Sala, dr Piotr Paweł Wierzbicki i Bartosz Wołkowski.

 

Pod Kopcem Józefa Piłsudskiego minister Kasprzyk zaznaczył, że to nie tylko Kopiec Marszałka: – To Kopiec Niepodległości. To Mogiła Mogił. W jego bryle złożono ziemię z miejsc niezwykle ważnych dla naszego doświadczenia historycznego trwającego od ponad tysiąca lat. Tu jest ziemia, w którą wsiąkła polska krew. Stojąc tutaj oddajemy hołd cieniom naszych przodków, nie tylko tych z 1914 roku, ale wszystkim tym dla których niepodległość była najważniejsza – podkreślał minister Kasprzyk.

 

Podczas capstrzykowych uroczystości w Kopcu złożono ziemię z kolejnych niedawno odkrytych miejsc spoczynku polskich bohaterów.

 

Następnego dnia, w 108. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej minister Jan Józef Kasprzyk jako honorowy Komendant Marszu dokonał uroczystej odprawy jednostek strzeleckich na krakowskich Oleandrach. Podczas patriotycznej uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych. minister zwrócił się do uczestników Marszu nawiązując do słów z rozkazu Marszałka Józefa Piłsudskiego sprzed 108 lat: – Patrzymy na was jako na kadry wolnej Polski, które przeniosą sztandar Niepodległej Rzeczpospolitej otrzymany w darze od walczących o wolność, w przyszłość. Chwała Kadrówce! – mówił Szef UdSKiOR.


Następnie uczestnicy Kadrówki udali się na cmentarz Rakowicki, gdzie w Kwaterze Legionowej w uroczystym apelu i modlitwie śpiewając pieśń "My,  Pierwsza Brygada" oddali hołd poległym. Szef UdSKiOR złożył także kwiaty na mogile adiutanta Marszałka gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego oraz pod pomnikiem poległych w szarży pod Rokitną. Przemawiając do zebranych minister przypomniał słowa, które usłyszał na cmentarzu w Jędrzejowie od Komendanta Marszu na pierwszej Kadrówce w jakiej uczestniczył, a które – jak sam przyznał– w znacznym stopniu ukształtowały jego osobowość: – Tu leżą wasi starsi koledzy. Bo choć znamy ich tylko z kart historii, to jednak wyznaczyli nam szlak do Niepodległości po którym my dumnie i starając się im dorównać stąpamy współcześnie – wyjaśnił.


Następnie Kadrówka przemaszerowała do Michałowic, gdzie przed pomnikiem upamiętniającym obalenie przez strzelców słupów granicznych państw zaborczych, odśpiewano pieśń I Brygady Legionów Polsklich i złożono kwiaty. Pierwszy dzień wędrówki LVII Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej zakończył się w Słomnikach, gdzie podczas uroczystości przy pomniku ofiar niemieckiego okupanta minister Kasprzyk wręczył nagrody za najlepsze wyniki w zawodach strzeleckich.

 

7 sierpnia br. szef UdSKiOR wraz przedstawicielami samorządu i mieszkańcami witali uczestników Marszu na Rynku w Miechowie. To tu mieszkańcy podarowali Marszałkowi Piłsudskiemu najsłynniejszego konia II Rzeczpospolitej,  klacz Kasztankę. Tradycyjnie wraz z Kadrówką przybyły do Miechowa brygady konne: Krakowski Szwadron Ułanów im Józefa Piłsudskiego oraz Ułani w barwach 27. Pułku Ułanów.


Podczas patriotycznych uroczystości pod Pomnikiem z Orłem minister Kasprzyk wręczył odznaczenia najlepszym ułanom. Z kolei najbardziej zasłużonych w krzewieniu postaw patriotycznych i kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny mieszkańców Miechowa uhonorował Medalami "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria". Medal "Pro Bono Poloniae" otrzymał Bronisław Nowak, a Medalem "Pro Patria" odznaczeni zostali Wojciech Gądek, Jarosław Mudyn, Zygmunt Murdza i Paweł Olchawa.

 

Na miechowskim rynku dla najmłodszych odsłonięto także miniaturowy pomnik Kasztanki, a dzieci otrzymały książki o słynnym wierzchowcu Marszałka: – Bardzo serdecznie gratuluję tym, którzy doprowadzili do tego, że na miechowskim rynku stanął pomnik najsłynniejszego zwierzęcia II RP, czyli Kasztanki Komendanta Józefa Piłsudskiego – powiedział Szef UdSKiOR.


Kadrówkowe uroczystości w Miechowie zakończyło odśpiewanie Marszu Pierwszej Brygady i złożenie kwiatów.

 

 


 

 

Kalendarium

Wrzesień
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Biuletyn Kombatant

nr 7 (379) Lipiec-Sierpień 2022

2022.07 08