Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w organizowanych z inicjatywy Urzędu obchodach 230. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Zieleńcami stoczonej z wojskami rosyjskimi w obronie Konstytucji 3 Maja oraz ustanowienia Orderu Virtuti Militari.

 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą, która została odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji żyjących, zmarłych i poległych Dam i Kawalerów Orderu Virtuti Militari, najwyższego w Polsce a zarazem najstarszego na świecie odznaczenia wojskowego.

 

Przemawiając do licznie zebranych w Katedrze kombatantów minister Kasprzyk przypomniał, że Order Virtuti Militari ustanowiono w czasie szczególnym, kiedy Polska chyliła się już ku upadkowi, a państwa ościenne chciały dokonać jej unicestwienia. Wtedy polscy patrioci podjęli próbę ratowania Ojczyzny najpierw uchwalając Konstytucję 3 Maja, a po wkroczeniu rosyjskiego wojska stając w obronie tego co najświętsze.  

                                                                                            

– Bitwa pod Zieleńcami była przykładem zwycięstwa, heroizmu i oddania sprawie. Wtedy ustanowiono ten order i przez 230 lat jest on nadawany przez Ojczyznę tym, którzy służą Jej najpiękniej i najlepiej. Dziś dziękujemy Im wszystkim za ich wspaniałe życie, za ich przykład, za miłość do Rzeczpospolitej, miłość do drugiego człowieka. Dziękujemy także Damom i kawalerom Orderu Virtuti Militari, którzy są jeszcze wśród nas, za to że dają nieustannie świadectwo miłości do Polski, do wspólnoty narodowej i państwowej. Od Was uczymy się tego jak kochać Polskę – podkreślił w przemówieniu szef UdSKiOR.

 

Następnie już na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie kontynuowane były uroczystości, podczas podniosłej ceremonii, po odegraniu hymnu państwowego, w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy minister Kasprzyk przekazał Ordery Wojenne Virtuti Militari rodzinom odznaczonych żołnierzy. Order Virtuti Militari przyznany ułanowi Bolesławowi Kubikowi, poległemu w szarży pod Rokitną odebrał płk Mariusz Tomalski zaś Virtuti Militari przyznany por. Witoldowi Daabowi ps. Stefan odebrała jego córka Ewa Marzec.

 

Po odczytaniu Apelu Pamięci i złożeniu wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza uroczystości zwieńczyła defilada wojskowa. Uczestnicy złożyli także symboliczne wiązanki przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego oraz tablicy pamiątkowej poświęconej Bohaterskim Obrońcom Ojczyzny odznaczonym Orderem Wojennym Virtuti Militari umieszczonej na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

 


Kalendarium

Listopad
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Biuletyn Kombatant

nr 10 (382) Październik 2022

2022.10