W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach 8 stycznia 2017 r. odbyła się premiera filmu dokumentalno-fabularyzowanego w reżyserii Krzysztofa Dziewięckiego „Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa”.
Przed projekcją filmu p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział: To jest ten moment, kiedy Rzeczpospolita musi oddawać hołd prawdziwym bohaterom naszej wolności i nazywać po imieniu tych, którzy w latach ostatniej wojny i latach powojennych stanęli po stronie zła. Tym złem był komunizm. Po 1989 roku dość popularna i powszechna była postawa, która relatywizowała polską historię. Mówiła, że każdy w sporze wojennym i powojennym miał swoją rację. To nieprawda. Rację mieli ci, którzy wtedy stanęli po stronie dobra, prawdy, czyli po stronie Niepodległości. Nie mieli zaś racji ci, którzy stanęli po stronie namiestników Kremla, po stronie Moskwy. Rację miała Brygada Świętokrzyska i Narodowe Siły Zbrojne, które w komunizmie i jego ekspozyturze na terenach Polski znajdowały takie samo zło, jak w przypadku niemieckich nazistów. Te dwa potworne systemy totalitarne – niemiecki nazizm, czy narodowy socjalizm i rosyjski komunizm należy traktować tak samo i wypalać tak samo gorącym żelazem. Za to jesteśmy dziś wdzięczni Weteranom i Żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych, że wtedy to zło wypalali gorącym żelazem i za to Polska i my tu obecni dziękujemy.
Chciałem bardzo serdecznie podziękować Fundacji Odzyskajmy Naszą Historię, wszystkim twórcom filmu, wszystkim młodym ludziom zaangażowanym w ten projekt, bo dzięki takim przedsięwzięciom Polska, a szczególnie młode pokolenie pozna prawdę i znajdzie w Żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych, Żołnierzach Brygady Świętokrzyskiej, Żołnierzach Armii Krajowej, Żołnierzach Niezłomnych swój punkt odniesienia i źródło wartości.
Widzowie wysłuchali też prelekcji Leszka Żebrowskiego.
Po projekcji filmu odbył się koncert zespołu Pozytywka, który stworzył ścieżkę dźwiękową do filmu. Film opowiada o bitwie przeprowadzonej 8 września 1944 roku w lesie położonym nieopodal wsi Rząbiec w powiecie włoszczowskim. Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej zmęczeni po całonocnym marszu postanowili zatrzymać się we wsi Rząbiec. Trzynastoosobowa grupa żołnierzy z II batalionu pod dowództwem ppor. Franciszka Bajcera ps. „Sanowski” wybrała się do pobliskiego młyna po mąkę. Niespodziewanie została pojmana przez oddział Armii Ludowej. Tylko szybka reakcja i decyzja płk Antoniego Szackiego ps. „Bohun”, „Dąbrowski” o odbiciu kompanów zapobiegła ich egzekucji.
Film został zrealizowany przy wsparciu finansowym Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.