W drugim dniu obchodów 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które odbyły się 28 grudnia 2016 r. w Warszawie, wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Uroczystości rozpoczęły się w południe Mszą św. w warszawskim kościele oo. Dominikanów. Po mszy odbyła się ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

 

Polska historia obfituje w wydarzenia tragiczne, smutne, bolesne, kolejne nieudane powstania, zrywy insurekcyjne. A tymczasem Powstanie Wielkopolskie, którego 98 rocznicę dzisiaj świętujemy to jedna z najchwalebniejszych, najdumniejszych i zwycięskich dat w naszej historii. To jest też taki moment, w którym można poczuć dumę z tego, że się jest Polakiem i z ogromnym podziwem patrzeć na naszych przodków sprzed 98 lat, że po wielu, wielu latach germanizacji, bardzo mocno prowadzonej w zaborze pruskim, nie wynarodowili się, zachowali więź z Rzeczpospolitą i nie szczędzili ofiary życia i zdrowia, aby Wielkopolska, kolebka państwa polskiego dołączona została do odradzającej się Polski. To są właśnie takie momenty, w których czuje się ogromną dumę, z tego, że się jest Polakiem – mówił w rocznicę Powstania p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Warszawskie uroczystości zakończyła ceremonia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie w asyście harcerzy i rekonstruktorów uroczyście złożono kwiaty w kwaterze Powstańców Wielkopolskich i Śląskich przy pomniku upamiętniającym oba zrywy. Po ceremonii delegacje złożyły również kwiaty przy Pomniku Katastrofy Smoleńskiej i w Panteonie-Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych przy Kwaterze na Łączce.

 

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

 

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła z wyjątkiem skrawków prawie cała Wielkopolska.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad