Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska wziął udział w uroczystym jubileuszu 80. rocznicy działalności Państwowego Muzeum na Majdanku.

 

Uroczystość rozpoczęło wystąpienie dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku, w którym podkreślił szczególny charakter misji realizowanej na co dzień przez kadrę placówki.
- Chciałbym zwrócić uwagę na trud, poświęcenie i zaangażowanie pracowników. Jubileusz instytucji to okazja do zaprezentowania jej dorobku i refleksji nad jej dalszym rozwojem, ale to także święto ludzi, którzy te instytucje tworzą – podkreślił Pan Tomasz Kranz

 

Pan Minister Michał Syska w swoim wystąpieniu przekazał na ręce Dyrektora Muzeum w imieniu kierownictwa Urzędu szczególne podziękowania dla wszystkich pracowników Państwowego Muzeum na Majdanku.
- Jest to wyjątkowy jubileusz wyjątkowego miejsca, bo jest to zarówno Muzeum, jak i miejsce pamięci. Wyjątkowy jubileusz, bo to Muzeum, które powstało jeszcze podczas trwania działań wojennych - podkreślił Z-ca Szefa UdSKiOR.

 

Jubileuszowa uroczystość zgromadziła muzealniczki i muzealników z całego kraju, dlatego w swoim wystąpieniu Michał Syska wskazał wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się osoby zaangażowane w pracę na rzecz historycznej pamięci.    
- Obecnie mamy do czynienia z nowymi pokoleniami odbiorców, odbiorców, którzy nie mieli tego przywileju, aby spotkać się z żywymi świadkami historii. Nie poznali historii II wojny światowej z bezpośredniego przekazu osób, które te historię przeżyły. To wielkie wyzwanie, ponieważ wymaga to nowych form, wrażliwości oraz szerszego kontekstu. Tak, aby ta historia była bardziej zrozumiała – zaznaczył Minister, wyrażając jednocześnie nadzieję na owocną współpracę pomiędzy Państwowym Muzeum na Majdanku i Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.  

 

Jubileusz zwieńczyła ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i samorządowych. Uhonorowani zostali pracownicy Muzeum szczególnie zaangażowani, również społecznie, w doniosłą misję podtrzymywania pamięci o ofiarach niemieckiego totalitaryzmu.

 

---

Państwowe Muzeum na Majdanku rozpoczęło swoją działalność już w listopadzie 1944 r., stając się w ten sposób pierwszą na świecie placówką funkcjonującą w miejscu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. W tym czasie nadal mordowano ludzi w Auschwitz, Dachau czy Buchenwaldzie. Pierwszą wystawę czasową dotyczącą obozu na Majdanku (KL Lublin) zorganizowano w 1944 r. w Muzeum Lubelskim, były to rysunki Zinowija Tołkaczewa, żołnierza Armii Czerwonej, który w swych pracach utrwalił obraz obozu po wyzwoleniu. Rok później, już w Muzeum na Majdanku, otwarto pierwszą ekspozycję stałą. W latach 50. XX rozpoczęto organizowanie warsztatu naukowego, prowadzono kwerendy w archiwach, a w latach 60. podjęto badania naukowe w ramach projektu, którego rezultatem miała być monografia obozu. Każdego roku Państwowe Muzeum na Majdanku i jego oddziały goszczą ponad 200 tys. gości, co daje łączną liczbę 12 mln osób, które odwiedziły to Miejsce Pamięci.

 

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024