W dniu 02.09. br. w Warszawie przed gmachem Komendy Głównej Policji z-ca Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska wziął udział w uroczystym Apelu z okazji 24. rocznicy otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje.


Uczestnikami ceremonii byli również: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń, I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster.
Wśród zgromadzonych uczestników znajdowali się także rodziny poległych funkcjonariuszy II RP, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. oraz Federacji Rodzin Katyńskich.


W trakcie uroczystego apelu głos zabrał m. in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, Grażyna Szkonter – Prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Kielcach.
Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i wiązanek pod Obeliskiem „Poległym Policjantom-Rzeczpospolita Polska” oraz dokonaniem wpisów w Księdze Pamięci przez obecne delegacje.


Następnie po oficjalnej części uroczystości zaprezentowana została wybrana przez Komisję Konkursową praca z kategorii piosenka Nicoli Kowaczyk z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwówieckiej w Rakowicach Wielkich, pt. „Ostatnia służba”.

 

Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje - położony w odległości około 30 km od Tweru (dawny Kalinin), w miejscu, gdzie w roku 1991 na obszarze o powierzchni 1,7 ha odkryto 25 zbiorowych mogił, w których spoczęły szczątki ponad 6.300 jeńców obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie. Wśród ofiar, które po 17 września 1939 roku znalazły się w sowieckiej niewoli byli głównie funkcjonariusze Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej i Straży Więziennej, żołnierze i oficerowie Korpusu Ochrony Pogranicza i innych wojskowych formacji oraz pracownicy wymiaru sprawiedliwości i administracji państwowej.

 

 

nr 8 (404) Sierpień 2024

Kombatant 082024www