!!Aktualizacja informacji o transporcie!!  Informacje organizacyjne dotyczące uroczystości 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino organizowanej na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino 18 maja 2024 r.

 

 

 

Uroczystości 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino – 18 maja 2024 r.

 

 

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie organizuje w dniu 18 maja 2024 roku na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino stoczonej przez 2. Korpus Polski pod dowództwem Generała Władysława Andersa.

 

W uroczystości udział wezmą ostatni żyjący żołnierze 2. Korpusu Polskiego , przedstawiciele najwyższych władz państwowych z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Małżonką. Ponadto swój udział zapowiedzieli przedstawiciele Parlamentu RP na czele z Marszałkiem Senatu RP i Wicemarszałek Sejmu RP.

 

 

 

Uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino
w dniu
18 maja 2024 r. o godz. 16:00 odbędą się według następującego programu:

 

 

-         Msza święta

-         modlitwa duchownych innych wyznań;

-         odegranie Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej i Hymnu Republiki Włoskiej;

-         powitanie gości przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych;

-         przemówienia okolicznościowe;

-         Apel Poległych;

-         odśpiewanie utworu „Czerwone maki”;

-         ceremonia złożenia wieńców przez oficjalne delegacje państwowe;

-         odegranie hejnału mariackiego;

-         odprowadzenie wojskowej asysty honorowej;

-         zakończenie uroczystości.

 

 

Po opuszczeniu miejsca uroczystości przez Prezydenta RP nastąpi ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przez pozostałych uczestników uroczystości.

 

 

 

Z uwagi na obowiązujące przepisy zabrania się palenia zniczy z otwartym ogniem na terenie nekropolii.

 

 

Harmonogram udostępnienia terenu uroczystości dla uczestników:

-         godz. 07:00               - otwarcie terenów zielonych;

-         godz. 07:00               - otwarcie głównej części cmentarza (płyty);

-         godz. 13:30               - zamknięcie drogi wjazdowej na cmentarz.

 

Dojazd do Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino będzie realizowany wyłącznie w systemie wahadłowym - busów (shuttle busów) wyruszających z Cassino od godz. 10:00 do godz. 11:00 z Piazza Nicholas Green (naprzeciwko Piazza Miranda - Via Giuseppe Verdi, 341-401, 03043)

 

 

Osoby, którym nie uda się dotrzeć na Polski Cmentarz Wojenny będą mogły obejrzeć przebieg uroczystości na specjalnie przygotowanym telebimie ustawionym w Cassino na Piazza Gregorio Diamare. Transmisja odbędzie się od godz 15:30 do 20:00.

 

 

!! UWAGA !!

Dementujemy informacje pojawiające się w przestrzeni medialnej na temat płatnych wjazdów autokarowych na Wzgórze Klasztorne w kwocie 25 EUR.

Urząd nie pobiera opłat za wjazd zapewniając uczestnikom uroczystości bezpłatny transport z miasta Cassino na Wzgórze Klasztorne.

Wynajęte busy kursujące wahadłowo będą oznakowane przepustkami ze specjalnym zabezpieczeniem w postaci hologramu.

Prosimy nie korzystać z pojawiających się płatnych ofert, ponieważ może to skutkować utratą pieniędzy i brakiem możliwości udziału w uroczystości.

 

 

Po godz. 13.30 droga dojazdowa do Cmentarza Wojennego na Monte Cassino zostanie zamknięta dla ruchu kołowego.

 

 

 

!! Osoby, które przybędą na miejsce zbiórki poza godzinami harmonogramu będą musiały liczyć się z brakiem możliwości uczestnictwa w uroczystości !!

 

 

Z uwagi na konieczność sprawnego przewozu wszystkich uczestników przez busy (shuttle busy) oraz ograniczone ramy czasowe przewozu, bardzo prosimy o punktualne przybycie na miejsce zbiórki i oczekiwanie na swoją kolej do wjazdu.

 

 

Koordynatorem ze strony Urzędu w zakresie busów (shuttle busów) jest Pan Mariusz Cichowicz tel: 693 355 830.

 

Członkom rodzin Weteranów i innym uczestnikom wcześniej zgłoszonym do Urzędu, którym przydzielono miejsca z wejściem na płytę cmentarza, wydawane będą przepustki w punkcie informacyjnym w hotelu Edra w Cassino

 

15 maja w godz. 10:00 - 11:00 i 17:00 - 18:00

16 maja w godz. 10:00 - 11:00, 14:00 - 15:00 i 18:00 - 19:00

17 maja w godz. 10:00 - 11:00, 14:00 - 15:00 i 18:00 - 19:00

 

 

Kontakt:

Pani Agnieszka Kazimierczak tel. 664 912 219

Pan Grzegorz Gemzała tel. 734 117 323

 

Osoby, które nie będą miały możliwości wcześniejszego odbioru przepustek mogą je odebrać w dniu uroczystości, tj. 18 maja przed wejściem na teren cmentarza (punkt kontroli osobistej)

Kontakt: Grzegorz Gemzała tel. 734 117 323

 

Przepustki dla akredytowanych MEDIÓW będzie można odebrać 17 maja

 

       Kontakt: Anna Krakowiak - Pacholska tel. 784 056 720

 

lub 18 maja przed uroczystościami przy punkcie kontrolnym przed wejściem na płytę Cmentarza Monte Cassino od godz. 10:00 do 13:30.

 

 

 

 • Z uwagi na obowiązujące przepisy bezpieczeństwa strona włoska może zażądać okazania dokumentów tożsamości oraz dokonać kontroli pod kątem wnoszenia przedmiotów niebezpiecznych, łatwopalnych, pirotechnicznych
  i alkoholu;

 • Przed rozpoczęciem uroczystości na telebimie usytuowanym na terenach zielonych zostaną zaprezentowane filmy związane z bitwą o Monte Cassino: „Wielka Droga" z 1946 r. (reż. M. Waszyński), „Monte Cassino. Ostatni Rozdział”, „Najmłodszy żołnierz gen. Andersa” oraz „Batiar spod Monte Cassino”
  (reż. T. Łysiak), „Po zwycięstwo na Monte Cassino” (reż. D. Sierzputowski), „Cassino Than and Now” (reż. P. Ameli) oraz fragmenty filmu „Czerwone maki” Krzysztofa Łukaszewicza. Dodatkowo na telebimie prezentowane będą zdjęcia archiwalne wykonane we Włoszech w 1944 i 1945 r. przez Lucjana Szczypiora, żołnierza 2. Korpusu Polskiego oraz animowany plakat z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino autorstwa Kacpra Michalaka Łukajnowa, laureata nagrody głównej w konkursie „Przechodniu, Polska już wie, teraz powiedz światu” organizowanym przez Stowarzyszenie Wspólnoty Gaude Mater w Częstochowie pod patronatem Ministra Obrony Narodowej.

Po zakończeniu uroczystości:

Kolejność wyjazdu z Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino:

 • pojazdy gości VIP: eskortowane przez policję;
 • autokary Weteranów, ORWP, KRWP;
 • autokary stowarzyszeń;
 • shuttle busy dowiozą uczestników na parking w Cassino
 • autokary ZHP/ZHR.

 

Jednocześnie informujemy, że każdy uczestnik we własnym zakresie powinien zabezpieczyć się we właściwą odzież, żywność, wodę, leki oraz parasole ochronne.

 

 

Opuszczanie miejsca uroczystości będzie możliwe dopiero po odjeździe najwyższych delegacji państwowych, czyli w późnych godzinach wieczornych.

 

 

 

Powyższe zalecenia wynikają z wymogów bezpieczeństwa.

nr 6 (401) czerwiec

 

kombatant 6

nr 5 (401) Maj

202405