9 listopada br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w uroczystościach upamiętniających Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża.

 

Obchody, które miały miejsce na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL rozpoczęły się Mszą Świętą w X Pawilonie byłego Mokotowskiego Więzienia. Po Eucharystii minister Jan Józef Kasprzyk wraz z delegacją złożył kwiaty przed tablicą poświęconą działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym zrzeszonym w NSZZ Solidarność. Zgromadzeni goście wzięli także udział w konferencji poświęconej Wolnym Związkom Zawodowym Wybrzeża, którą zainaugurował dyrektor muzeum Filip Musiał. Następie w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy minister Jan Kasprzyk wręczył medale „Stulecia Odzyskanej Niepodległości”, a także uhonorował zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej medalami „Pro Patria”.

 

Po ceremonii Jan Kasprzyk w swoim wystąpieniu podkreślił rolę Związków Zawodowych w walce z komunizmem oraz przypomniał poświęcenie jej członków na rzecz Polski prawdzie wolnej i niepodległej.

 

To, co się udało pokoleniu Piłsudskiego i jego pracownikom, to wzbudzenie na nowo patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Tamto pokolenie starało się przekonać polskie społeczeństwo, że bycie człowiekiem wolnym w wolnym kraju jest tak oczywiste jak oddychanie powietrzem. Mówię o tym dlatego, że Wolne Związki Zawodowe pełniły podobną rolę, jak tamto pokolenie. Państwo wiedzą jakie ciężkie mieli zadanie. Z jednej strony brutalna władza, a z drugiej strony trzeba było obudzić uśpionych Polaków, którzy nie mieli wiary w to, że mogą być wolni. Państwo tę wiarę im przywrócili. [...] Wasz czyn, wsparty pielgrzymką Jana Pawła II spowodował, że Polacy uwierzyli w to, że chcą i mogą być wolni. Za to jesteśmy wam wdzięczni: za obudzenie narodu, za pokazanie, że wolność jest najcenniejsza, że wolność to Polska – mówił szef UdSKiOR. 

 

 

Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać również wykładu Piotra Dmitrowicza pt. "Rola WZZ w powstaniu Solidarności" oraz świadectw pamięci członków Stowarzyszenia o zmarłych kolegach.

Zwieńczeniem obchodów był koncert ballad barda Andrzeja Kołakowskiego.

 

nr 6 (401) czerwiec

 

kombatant 6

nr 5 (401) Maj

202405