Dziś w samo południe pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie na warszawskim Muranowie Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował uroczystość upamiętniającą 84. rocznicę agresji sowieckiej Rosji na tereny Rzeczypospolitej.

 

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych RP na czele z Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim oraz Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotrem Glińskim.
 
W trakcie uroczystości głos zabrał m. in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W swoim przemówieniu podkreślił odwagę i bohaterstwo naszych rodaków
 
– Kiedy Sowieci wkraczali do Polski, kiedy do Polski wkraczał ten najwierniejszy sojusznik Hitlera –  Rosja – walczyła Warszawa. Bronił się Hel. Trwała największa bitwa Kampanii Wrześniowej – Bitwa nad Bzurą. Trwały walki w okolicach Tomaszowa Lubelskiego. Polska krwawiła, ale nie poddawała się. 
 
Następnie oficer Dowództwa Garnizonu Warszawa odczytał apel pamięci. Odmówiono także modlitwę wielowyznaniową za duszę wszystkich tych, którzy zginęli wskutek sowieckich represji.
Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców pod pomnikiem znajdującym się na skwerze Matki Sybiraczki.
 

Raport 2016-2023

202306