12 września br. miała miejsce Msza święta żałobna w intencji śp. dr. Andrzeja Maczka – zaangażowanego działacza na rzecz polskiej Polonii oraz syna legendarnego dowódcy gen. Stanisława Maczka.

 

 

Eucharystia rozpoczęła się o godz. 11:00 w Polskiej Parafii w Sheffield. Liturgii przewodniczył oraz wygłosił kazanie ks. proboszcz Leszek Seweryn. Ze słowami pożegnania zwrócił się uczestniczący w nabożeństwie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk:

 

 

Można Go określić jednym zdaniem - Był dobrym człowiekiem. Ogromne były Jego zasługi dla nauki, w popularyzowaniu polskiej historii i kultywowaniu pamięci o swoim ojcu i jego żołnierzach. Pamięci o generale, który nie przegrał żadnej bitwy, o generale i żołnierzach 1 Polskiej Dywizji Pancernej bez których nie byłoby wolnej Europy. To oni wyzwolili Francję, Belgię, Holandię spod jarzma niemieckiego. Ogromne były zasługi dr. Andrzeja Maczka w dziele opowiadania o polskiej historii i przypominania światu, jak wiele Polsce i Polakom zawdzięcza.

 

 

W uroczystości udział wzięli konsul generalny RP w Manchesterze Michał Mazurek, Wicekonsul Radosław Gromski, szef sztabu w Dowództwie Generalnym Sił Zbrojnych gen. Dariusz Parylak.

  

Po Eucharystii odbył się koncert w wykonaniu Iwony Januszajtis oraz prezentacja aktywności dr. Andrzeja Maczka przygotowana przez Stowarzyszenie Rodzin 1PDPanc.

 

nr 5 (401) Maj

202405