W warszawskim kinie Atlantic 11 maja br. odbyła się premiera filmu "Ostatni rozdział" odpowiadającego o Bitwie o Monte Cassino.

 

W premierze wzięli udział m.in. Leon Piesowocki - strzelec 1. Batalionu Strzelców Karpackich, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, autor scenariusza i reżyser Tomasz Łysiak, producent Maciej Pawlicki, a także kombatanci, przedstawiciele Wojska, środowiska sztuki i instytucji państwowych.

 

- To jest siła tego filmu. To nie opowieść snuta przez historyków wojskowości. To opowieść wspomnieniowa uczestników tamtych wydarzeń. Ma ona walor niemalże dokumentu źródłowego - powiedział minister Kasprzyk.

 

Głos zabrał także reżyser Tomasz Łysiak, który podziękował Weteranom 2 Korpusu Polskiego, którzy wzięli udział w filmie:

 

– Chciałbym podziękować wszystkim bohaterom filmu, za to co było, za to co nieśliście ze sobą. Tu nie chodzi tylko o to co działo się na polach bitew, ale o to jacy byliście, jak świadczyliście o tym, jaka jest Polska.

 

MONTE CASSINO - „Ostatni rozdział” to opowieść o bitwie pod Monte Cassino zrealizowana metodą reportażu uczestniczącego przez pisarza, historyka i publicystę Tomasza Łysiaka. Film powstał dzięki dofinansowaniu z dotacji Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na finansowanie lub dofinansowanie zadań związanych z kultywowaniem i upowszechnianiem tradycji walk o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej oraz pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego. Tytuł zadania - „Realizacja filmów upowszechniających tradycję narodową i pielęgnujących polskość oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej”. Kwota dofinansowania wyniosła 100 000 zł (źródło opisu: picaresque.pl).