22 lipca br. przypada 140. rocznica urodzin gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Z tej okazji w samo południe Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk razem z p.o. Dowódcy Garnizonu Warszawa płk. Tomaszem Dominikowskim złoży wieniec przy jego popiersiu, które znajduje się nieopodal Pałacu Myśliwieckiego w Łazienkach Królewskich. Posterunek honorowy podczas ceremonii składania kwiatów wystawi Dowództwo Garnizonu Warszawa.

 

Gen. dyw. Bolesław Wieniawa-Długoszowski – urodził się 22 lipca 1881 roku w Maksymówce. Był generałem dywizji Wojska Polskiego, choć sam wolał się przedstawiać jako „były pułkownik” (taki zapis nakazał umieścić na swojej wizytówce). Pełnił wiele ważnych funkcji w czasach II Rzeczypospolitej. Sprawował m.in. stanowisko adiutanta Naczelnego Wodza, był dowódcą 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, Komendantem Garnizonu i Placu miasta stołecznego Warszawy, attaché wojskowym w Bukareszcie, a nawet przez jeden dzień „następcą prezydenta RP na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju”. W 1938 roku po rezygnacji Alfreda Wysockiego został ambasadorem RP w Rzymie.

 

Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari, odznaczony także Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odroczenia Polski, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

 

Według oficjalnej wersji popełnił samobójstwo 1 lipca 1942 roku skacząc z okna domu w którym mieszkał w Nowym Jorku, przy Riverside Drive 3. Pierwotnie został pochowany na nowojorskim cmentarzu. Jego prochy w 1990 roku zostały przeniesione na Cmentarz Rakowicki w Krakowie.

 


nr 11 (407) listopad 2024

listopad