4 maja 2021 r., na warszawskim Żoliborzu, przed pomnikiem generała Stanisława Sosabowskiego, odbyła się uroczystość z okazji holenderskiego Dnia Pamięci o poległych podczas wojen i konfliktów zbrojnych (Nationale Dodenherdenking) – święta narodowego Królestwa Niderlandów.

W wydarzeniu udział wziął Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który oddał hołd m.in. polskim żołnierzom z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i 1. Dywizji Pancernej, żołnierzom alianckim oraz obywatelom holenderskim, którzy stracili życie podczas wyzwalania Holandii spod okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.

 

- Ambasada Królestwa Niderlandów wybrała to miejsce – pomnik generała Stanisława Sosabowskiego, bohatera Polski, Holandii i wolnej Europy – aby świętować dzień, w którym wspomina się wszystkie ofiary drugiej wojny światowej - powiedział Jan Józef Kasprzyk.

 

- Jesteśmy tu wraz z holenderskimi przyjaciółmi pod pomnikiem legendarnego dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej by oddać hołd polskim żołnierzom, którzy walczyli za wolność naszą i waszą, którzy walczyli o niepodległość nie tylko Rzeczpospolitej ale o wolną Europę, o świat wartości, który ją tworzył a który został podeptany przez Niemców wraz z agresją na Polskę i zachodnią Europę. W takich chwilach możemy być dumni z naszej historii i wspólnie w tym wymiarze międzynarodowym świętować to, co dla Holendrów i Polaków jest nie zwykle ważne czyli wolność. Wspólnie dziękujemy tym, dzięki którym my Polacy, Holendzy i Europejczycy jesteśmy wolni - podkreślił Szef UdSKiOR.

 

Uroczystość w parku przy pl. Inwalidów w Warszawie zakończyła ceremonia złożenia wieńców przez ambasador Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, dowódcę Garnizonu Warszawa gen. dyw. Roberta Głąba oraz oficerów z Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON.