8 stycznia br. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się uroczystość pogrzebowa żołnierza Armii Krajowej - ppłk. Edmunda Baranowskieg ps. „Jur" - Powstańca Warszawskiego z batalionów „Miotła" i „Czata 49" zgrupowania „Radosław", działacza konspiracji, wieloletniego wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich.

 

W  pożegnaniu Bohatera udzial wzięli:  Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Panie Pułkowniku, dziękujemy Tobie, Twoim koleżankom i kolegom, że kiedy zawołaliście „hej chłopcy, bagnet na broń!", nie myśleliście o sobie, tylko o tych pokoleniach, które przyjdą po Was - powiedział Szef UdSKiOR.

 

Minister Jan Kasprzyk podziękował Bohaterowi za wolną Polskę: kiedy w 1942 r. składałeś przysięgę Armii Krajowej to wraz ze swymi koleżankami i kolegami też obecnymi dzisiaj, mówiłeś „Przysięgam być wierny Ojczyźnie Mej Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży jej honoru i o wyzwolenie jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia". I przez całe swoje życie byłeś wierny tej przysiędze, czyli byłeś wierny Rzeczypospolitej, wolnej, niepodległej i dumnej. Nawet wtedy, kiedy suwerenna nie była, a wolna była tylko w marzeniach i pragnieniach. Byłeś wierny Rzeczypospolitej na barykadach powstańczej Warszawy, gdy ciemna noc się nad Wami roziskrzała gwiazdami. Byłeś wierny Rzeczpospolitej, kiedy była niewolona przez komunistów, ale trzeba było nieść każdego dnia iskierki prawdy o czynie zbrojnym Armii Krajowej, o Polsce Podziemnjej. I byłeś wierny Rzeczpospolitej już wolnej, tej Trzeciej, tej wymarzonej, która być może odbiegała od marzeń Waszego pokolenia, ale jest suwerenna. Byłeś jej wierny również przez to, że uczyłeś młode pokolenie Polaków - mówił minister Kasprzyk.

 

Śp. Edmund Baranowski został pochowany w rodzinnym grobie na Cmentarzu Bródnowskim. W ostatniej drodze towarzyszłya Zmarłemu rodzina, przyjaciele, przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych a także orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego.

 

Cześć Jego Pamięci!