Na blisko trzech tysiącach mogił w kwaterze żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku na warszawskich Powązkach Wojskowych Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wraz z Dyrektor Generalnym KOWR Małgorzatą Gośniowską-Kolą i pracownikami obydwóch instytucji ustawił 6 listopada br. zakupione przez KOWR od polskich producentów chryzantemy.

 

Od dziś groby bohaterów, którym zawdzięczamy niepodległość Ojczyzny, zdobią nie tylko kwiaty, ale i biało-czerwone flagi. Jak podkreśla Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, to wspólna inicjatywa prowadzonej przez niego instytucji oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa:

 

Stan epidemii nie zwalnia nas z obowiązku pamięci o tych, którym zawdzięczamy suwerenność i niepodległość. Dziś, na grobach polskich żołnierzy poległych sto lat temu w obronie naszej wolności, wspólnie z pracownikami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, pracownikami Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Wojskiem Polskim oddajemy im hołd, dziękując za wolną Polskę – powiedział Szef UdSKiOR.

 

Za kilka dni minie 102. rocznica odzyskania niepodległości. Te kwiaty to wyraz naszej wdzięczności w stosunku do tamtego pokolenia, które nie zadawało pytań „po co” „dlaczego ” i „za ile”, ale dawało z siebie wszystko, łącznie z oddaniem życia, aby następne pokolenia mogły żyć w wolnej, niepodległej Ojczyźnie. Dziś ogarniamy ich pamięcią i modlitwą – wyjaśnił minister Kasprzyk, dodając:

 

Ten wspaniały gest ze strony Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – zakup kwiatów, które powinny znaleźć się na grobach naszych bohaterów, jest dobrym przykładem na to, że pamiętamy nawet teraz, w tym trudnym czasie epidemii. Myślę że każdy z nas, nawet jeżeli nie jest obecny na grobach swoich przodków, niech w zadumie pomyśli dziś o tych, dzięki którym 102 lata temu odzyskaliśmy wolność, a 100 lat temu obroniliśmy ją przed inwazją bolszewicką – zaapelował.

 

Na zakończenie uroczystości Jan Józef Kasprzyk wraz z Małgorzatą Gośniowską-Kolą zapalili symboliczne znicze przed pobliskim pomnikiem w hołdzie „Orlętom polskim poległym w obronie Warszawy podczas najazdu bolszewickiego roku 1920”.