2 października br. w 76. rocznicę kapitulacji Powstania Warszawskiego, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał mało znane karty z historii sierpnia 1944 roku, zapisane przez osoby zakonne, które w walczącej stolicy oddały swoje życie wiernie służąc przy rannych i na modlitwie.

 

Uroczystość otwarcia wystawy „Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim” odbyła się na dziedzińcu kościoła i klasztoru redemptorystów na terenie parafii św. Klemensa Hofbauera przy ul. Karolkowej 49.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, autor książki, na podstawie której przygotowano ekspozycję – o. prof. UKSW Paweł Mazanka, prezes PGNiG Jerzy Kwieciński oraz prezes Fundacji PGNiG Karolina Dłuska.

 

Podczas spotkania minister Kasprzyk zwrócił się do zebranych słowami:

Nasze doświadczenie historyczne pokazuje, że dzieje Rzeczypospolitej to zawsze alians szabli i różańca, walki i modlitwy. Widać to na przykładzie wydarzeń z Powstania Warszawskiego – mówił Szef UdSKiOR.

 

Wystawa przedstawia ofiarę, jaką w sierpniu 1944 r. ponieśli zakonnicy z klasztoru przy ul. Karolkowej i zakonnice z Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Ojcowie redemptoryści zginęli 6 sierpnia 1944 r. Trzydziestu zakonników nie zgodziło się na opuszczenie klasztoru, bo postanowili pozostać przy mieszkańcach warszawskiej Woli. Zostali wyprowadzeni z klasztoru, rozstrzelani, a ich ciała spalone. Siostry sakramentki złożyły ofiarę życia 31 sierpnia 1944 r. Pomimo ostrzeżenia przed planowanym bombardowaniem, zakonnice wiernie trwały przy rannych i na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. Walące się stropy i ściany pogrzebały trzydzieści cztery siostry. W czasie II wojny światowej te dwie ofiary stały się największą daniną krwi wśród osób konsekrowanych.

 

Po inauguracji wystawy uczestnicy uroczystości złożyli wspólny wieniec przed pomnikiem w hołdzie ofiarom rzezi Woli, usytuowanym na Placu Męczenników Warszawskiej Woli. Znajdujący się tu krzyż oraz liczne tablice memoratywne upamiętniają blisko 50 tys. mieszkańców dzielnicy, zamordowanych przez oddziały SS i niemieckiej policji w pierwszych dniach sierpnia 1944 r.

 

Następnie rozważania nt. dramatu oo. redemptorystów i ss. sakramentek z sierpnia 1944 roku przeniosły się do Muzeum Powstania Warszawskiego., gdzie odbył się pokaz 20-minutowego filmu „Zagłada redemptorystów Woli” oraz prezentacja książki o. dr. hab. prof. UKSW Pawła Mazanki „Boję się śmierci pod gruzami. Sakramentki i redemptoryści w Powstaniu Warszawskim”. Publikacja naukowo-badawcza, dokumentująca tragiczne losy sióstr z zakonu sakramentek oraz ojców redemptorystów, zamordowanych podczas pełnienia posługi duchowej w pierwszym miesiącu Powstania Warszawskiego, jest bogata w fotografie, niektóre opublikowane po raz pierwszy.

---

Wystawa „Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim” została przygotowana w oparciu o książkę o. dr hab. prof. UKSW Pawła Mazanki „Boję się śmierci pod gruzami. Sakramentki i redemptoryści w Powstaniu Warszawskim”.

Mecenasem wystawy jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, która wsparła także wydanie publikacji oraz jej tłumaczenie na język angielski.

Ekspozycja na Placu Męczenników Warszawskiej Woli dostępna będzie dla zwiedzających do połowy października. Następnie zostanie pokazana w kolejnych miejscach, m.in. przy Klasztorze Sakramentek na Rynku Nowego Miasta.