Do uczestników Powstania Warszawskiego trafi około tysiąca paczek ze zdrową żywnością od polskich rolników. 30 września br. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca akcję „Paczka dla Powstańca Warszawskiego – wdzięczni Bohaterom Sierpnia '44”, której Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jest współorganizatorem.

 

W ramach akcji do kombatantów trafią paczki z naturalną żywnością długoterminową (m.in. cukrem, kaszą, dżemami), przekazaną nieodpłatnie przez krajowych producentów. Paczki zostaną dostarczone do Powstańców Warszawskich przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Okazując szacunek Powstańcom Warszawskim, należy pamiętać o ich potrzebach. Branża rolna chce pomagać tak, jak potrafi i tym, czym dysponuje. W ten sposób okazujemy naszą wdzięczność – mówił podczas konferencji Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Szef UdSKiOR podkreślił, że do weteranów, którzy na barykadach stolicy w 1944 roku walczyli o niepodległość Ojczyzny, trafi polska żywność, produkowana w wolnym kraju, którego nie byłoby, gdyby nie ich walka:

 

„Paczka dla Powstańca Warszawskiego” to kolejna akcja, która pokazuje, jak ważna dla pokoleń współczesnych jest troska o weteranów walk o niepodległość. Do wszystkich Powstańców Warszawskich, którzy posiadają uprawnienia z tytułu walk o wolność Rzeczypospolitej Polskiej na barykadach powstańczej Warszawy, dotrą paczki z polską żywnością. Ma to też swój wymiar symboliczny, bo gdyby nie czyn zbrojny żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego 76 lat temu, nie mogłaby Rzeczpospolita produkować polskiej żywności – trafia ona zatem do tych, którym zawdzięczamy wolność; tych, dzięki którym polski rolnik może produkować żywność, mającą w nazwie dumne określenie „polska” – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

 

Organizatorom akcji podziękowała Jadwiga Przybylska-Wolf ps. Iga, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, „Sprawiedliwa wśród Narodów Świata”. Przedsięwzięcie będzie realizowane w najbliższych tygodniach dzięki współpracy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.