29 września br. w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie odbyło się przyjęcie z okazji 80. rocznicy bitwy o Anglię, wydane dla uczczenia męstwa i odwagi pilotów z Polski, Wielkiej Brytanii oraz Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W wydarzeniu udział wziął Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Gości powitała Ambasador Anna Clunes. Wśród zaproszonych znaleźli się Weterani Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, członkowie korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce. Obecny był również Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej, który zwrócił się do zebranych słowami:

Polscy żołnierze 80 lat temu walczyli o to, żebyśmy mogli cieszyć się wolnością. Dzisiaj Wielka Brytania i Polska stają razem zjednoczone i łączą je więzy pomiędzy narodami, które wspólnie przelewały krew.

 

Podczas spotkania w brytyjskiej ambasadzie miał miejsce przelot historycznego samolotu North American / CCAF „Harvard” używany przez Królewskie Siły Powietrzne – RAF oraz Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii.