Do tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej pt. „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” przystąpiło, jak co roku, niemal 3000 pasjonatów historii. 26 września br. podczas gali finałowej zorganizowanej w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, w której udział wziął Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, poznaliśmy najlepszych z najlepszych.

 

Podczas uroczystości minister Kasprzyk odznaczył medalami „Pro Patria” ośmiu nauczycieli, którzy od szeregu lat wkładają szczególnie dużo wysiłku i serca w przygotowanie młodzieży do startu w Olimpiadzie. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Sławomir Bielecki, Tomasz Ciach, Krystyna Anna Gawłowicz, Marcin Jaworski, dr Paweł Korzeniowski, Renata Zofia Łukawska, dr Jarosław Owsiański oraz Magdalena Wiklina.

 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pogratulował wszystkim uczestnikom i zwycięzcom konkursu oraz ich nauczycielom i wychowawcom:

 

Bardzo serdecznie gratuluję tym, którzy przystąpili do kolejnej edycji Olimpiady, tym, którzy ją wygrali, nauczycielom, którzy Państwa do niej przygotowali, a także jej organizatorom. Józef Piłsudski słusznie wskazywał, że w historii tkwi klucz do zrozumienia współczesności i źródło siły do tworzenia marzeń o przyszłości Rzeczypospolitej. To, w którym miejscu znajduje się obywatel Rzeczypospolitej, wynika z przeszłości i z pokoleń wcześniejszych. W „Pamięci i tożsamości” Jan Paweł II – syn oficera II Rzeczpospolitej – pisał, iż dzieje narodu opierają się na żywym przekazie historii, dzięki czemu pokolenia minione, żyjące obecnie i te, które przyjdą kiedyś, łączą się w jedno pokolenie, które nazywamy narodem. Łączy je bowiem ta sama myśl, kod kulturowy i idea – w przypadku Polski jest to idea umiłowania niepodległości i suwerenności – powiedział minister Kasprzyk, dodając:

 

Państwo odnajdujecie w historii, a więc w tym, co nas kształtuje, źródło swojej siły. Gratuluję Państwu, że chcecie z tą potężną dziedziną nauki wiązać swoją przyszłość. Z przeszłości można wyciągać wnioski na współczesność i przyszłość; dzięki poznawaniu historii można unikać współcześnie i w przyszłości błędów, które były popełniane w przeszłości, ale przede wszystkim z historii można czerpać siłę i dumę. W przypadku dziejów polskiego oręża poznawanie przeszłości daje nam słuszne poczucie dumy z tego, że należymy do narodu, któremu tak wiele zawdzięcza Europa i świat – podkreślił.

 

Tegoroczna, XIII edycja Olimpiady pod hasłem „O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”, objęła treści tematyczne związane z historią wojskowości polskiej w latach 1887-1922. Nagrody zwycięzcom wręczył szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego Robert Supeł oraz zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych Robert Gębicki.

 

Organizatorami Olimpiady są: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

--

„Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” to olimpiada tematyczna adresowana do zafascynowanych historią uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów zainteresowanych szeroko rozumianą historią wojskowości. Co roku w zawodach bierze udział niemal 3000 uczniów. Olimpiada jest rozgrywana w trzech etapach od listopada do czerwca, a jej zwieńczeniem są zawody finałowe w Warszawie, którym towarzyszą atrakcje dla uczestników i ich opiekunów. Zwycięzcy rywalizacji otrzymują cenne nagrody oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wybranych uniwersytetach.