Przed stu laty, w dniach 20-26 września 1920 r., rozegrała się Bitwa nad Niemnem – drugi, po Bitwie Warszawskiej, zasadniczy sukces militarny Wojska Polskiego w kontrofensywie przeciw Armii Czerwonej podczas wojny polsko-bolszewickiej. 25 września br. odbyły się w Warszawie obchody 100. rocznicy tego wielkiego polskiego zwycięstwa.

 

Podczas uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk odczytał listy od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, skierowane do uczestników obchodów. Jak sam podkreślił, to nie Bitwa Warszawska, lecz bitwa nad Niemnem zadecydowała o ostatecznym wyniku wojny polsko-bolszewickiej:

 

Bitwa Warszawska była czymś więcej, niż tylko obroną świeżo odzyskanej niepodległości. Było to w istocie starcie cywilizacji łacińskiej i antycywilizacji, jaką nieśli ze sobą sowieccy żołdacy. Bitwa ta nie rozstrzygnęła jednak ostatecznie losów wojny 1920 roku. Polski żołnierz, zapatrzony w słowa Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, pamiętał, iż „zwyciężyć i spocząć na laurach, to klęska”. Armia Czerwona bowiem, po szoku, jaki przeżyła w połowie sierpnia 1920 roku, próbowała odtworzyć swoją zdolność bojową. Należało więc nie spoczywać na laurach, tylko zadać jej decydujący cios. Tym ciosem, który przesądził o losach wojny polsko-bolszewickiej, który rozbił w proch i w pył nawałę bolszewicką, była Bitwa Niemeńska, której 100. rocznicę obchodzimy w tych dniach – powiedział minister Kasprzyk, dodając:

 

Operacja Niemeńska, stoczona w okolicach Grodna, Lidy, Wołkowyska i Baranowicz, przekreśliła ostatecznie haniebne plany bolszewików zawładnięcia Polską i Europą. Zatrzymaliśmy marksistowską rewolucję pod Warszawą i nad Niemnem. Musimy o tym pamiętać. Również Europa musi pamiętać o tym, że swoją wolność zawdzięcza Polakom – nieustraszonym żołnierzom polskim spod Warszawy i z nad Niemna – zakończył Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Po wspólnej modlitwie za dusze poległych żołnierzy odczytano Apel Pamięci, oddano salwę honorową i złożono kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wieniec w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego złożył Jan Józef Kasprzyk. Szef UdSKiOR złożył także kwiaty pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – dowódcy wojsk polskich w Bitwie Niemeńskiej.

 

W obchodach, zorganizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, udział wzięli przedstawiciele władz i instytucji państwowych, w tym Senator RP Maria Koc, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Alina Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas oraz Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster, przedstawiciele Wojska Polskiego, m.in. Inspektor Rodzajów Wojsk DG RSZ gen. dyw. Sławomir Owczarek oraz Dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Robert Głąb, duchowni, w tym Naczelny Kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego ks. bp płk Mirosław Wola, reprezentujący Ordynariusza Polowego Wojska Polskiego ks. kmdr Janusz Bąk oraz reprezentujący Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego ks. kpt. Tomasz Paszko, kombatanci, działacze opozycji antykomunistycznej, Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej oraz mieszkańcy Warszawy.