W przededniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 31 lipca 2019 r., na placu Krasińskich w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Powstańcom Warszawskim, w tych ważnych dla nich chwilach, w których Polacy tłumnie dawali świadectwo pamięci i wdzięczności za Ich ofiarę, towarzyszył Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Po Mszy św. w intencji poległych Powstańców, Ich dowódców oraz cywilnej ludności Warszawy, sprawowanej przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka, okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Andrzej Duda powiedział, że w Powstaniu „była idea, że nie był to po prostu zbrojny zryw, on miał swój cel”, dlatego komuniści przez wiele lat „za nic nie chcieli się zgodzić na oddanie chwały Powstaniu”. Głos zabrał także Zastępca Prezesa Związku Powstańców Warszawskich ppłk Zbigniew Galperyn ps. „Antek” oraz prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Uroczystości zakończyły się Apelem Poległych połączonym z salwą honorową oraz ceremonią złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Hołd bohaterskim Powstańcom, poległym za wolność Ojczyzny, złożyli m.in. Ich towarzysze broni – uczestnicy Powstania Warszawskiego, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu RP Małgorzata Gosiewska i Małgorzata Kidawa-Błońska, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wraz z Przewodniczącym Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych sędzią Bogusławem Nizieńskim, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, a także minister spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Heiko Maas i ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.