Wieczór pełen wspomnień, podziękowań i serdecznych życzeń – tak można podsumować benefis 50-lecia pracy zawodowej, społecznej i politycznej Elżbiety Królikowskiej-Avis, który odbył się w czwartek, 6 czerwca br. w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie. Ceniona publicystka, pisarka, tłumaczka i wieloletnia korespondentka polskich mediów w Londynie została odznaczona przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów Jana Józefa Kasprzyka medalem „Pro Patria”.

 

Elżbieta Królikowska-Avis debiutowała już czasach licealnych, pisząc do pisma „Radar”. W czasach komunistycznego zniewolenia była aktywną działaczką opozycji, za co została aresztowana i skazana na dwa lata więzienia. – Gdy mówiło się o socjalizmie z ludzką twarzą, myśmy twierdzili, że Polska musi być niezawisła, niepodległa i demokratyczna. Gwarantem tego miały być wolne wybory, wprowadzenie instytucji demokratycznych, które zapewniłyby pluralizm partyjny, medialny, światopoglądowy, religijny – powiedziała Jubilatka, wspominając swoją antykomunistyczną działalność w nielegalnej organizacji „Ruch”. Podczas panelu poświęconego istotnym etapom życia i pracy Królikowskiej-Avis o jej dorobku dziennikarskim związanym z filmem opowiedział dr Andrzej Kołodyński, redaktor naczelny miesięcznika „Kino”, zaś Michał Karnowski, publicysta i komentator polityczny, przypomniał ostatnie dziesięć lat dziennikarstwa Jubilatki w aspekcie politycznym, dziękując za jej niegasnącą energię i motywację do pracy.

 

Za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Polski Szef UdSKiOR odznaczył redaktor Królikowską-Avis medalem „Pro Patria”.

Medalem tym honorujemy kilka pokoleń Polaków, połączonych „myślą prostą”, by zacytować Jana Pietrzaka, „Żeby Polska była Polską”. Znajdują się na nim daty od konfederacji barskiej, aż po rok 1989 – daty, które wyznaczały naszą nowożytną drogę do niepodległości. Różne były formy walki o nią, ale cel był jeden, który uświęcał wszelkie działania: była nią niepodległa i wolna Polska. Wartość ta – miłość do niepodległej Ojczyzny – przekazywana była z pokolenia na pokolenie; Pani Elżbieta przejęła ją od pokolenia Żołnierzy Niezłomnych. Dziękujemy za to, że była i jest Pani niezłomna – to niezwykle cenne! Ubeckie kazamaty Pani nie złamały. Służąc Polsce, polskiej kulturze i słowu, uczy Pani nas wszystkich, za Józefem Piłsudskim, żeby „myśleć własnym mózgiem i patrzeć własnymi oczyma”, za co, Pani Redaktor, serdeczne Bóg zapłać! – powiedział podczas uroczystości Minister Kasprzyk.

 

Do podziękowań przyłączyli się kolejni goście, m.in. prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński oraz wiceprezes Marcin Wolski, a także prezes zarządu Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Nie zabrakło również kwiatów od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka. Część oficjalną spotkania zakończyło wspólne odśpiewanie "Sto lat".