29 lipca br., na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz na Skwerze Zgrupowania Armii Krajowej „Chrobry II” szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wraz z pułkownikiem Wiesławem Neweckim oddali hołd żołnierzom tego jednego z największych oddziałów powstańczych.

W przededniu 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył odznaczenia państwowe pracownikom Muzeum Powstania Warszawskiego

W 100. rocznicę odznaczenia 1. Pułku Ułanów Krechowieckich Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari przez Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przybycia jednostki do Augustowa – w którym stacjonowała aż do wybuchu II wojny światowej – w mieście odbyły się huczne obchody święta pułkowego.

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Pruszkowie 23 lipca br., Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w prezentacji książki „Wychodząc z cienia. Historia Bolesława Pajączka ps. Groźny” wydanej przez Muzeum Dulag 121.

22 lipca br. przypada 140. rocznica urodzin gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Z tej okazji w samo południe Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk razem z p.o. Dowódcy Garnizonu Warszawa płk. Tomaszem Dominikowskim złoży wieniec przy jego popiersiu, które znajduje się nieopodal Pałacu Myśliwieckiego w Łazienkach Królewskich. Posterunek honorowy podczas ceremonii składania kwiatów wystawi Dowództwo Garnizonu Warszawa.

21 lipca br., na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w ceremonii wręczenia proporca rozpoznawczego dla Dowódcy 1. Batalionu Czołgów. Uroczystość była dopełnieniem przekazania tradycji 3. Batalionu Pancernego AK „Golski", które miało miejsce w ubiegłym roku.

W odpowiedzi na wystąpienie Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Jana Józefa Kasprzyka w sprawie udostępnienia na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych formularzy wniosków o ustalenie/przeliczenie kapitału podstawowego z zastosowaniem nowych zasad wprowadzonych ustawą z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 1578) oraz w sprawie wzmocnienia akcji informacyjnej dotyczącej sposobu realizacji zadań organów rentowych wprowadzonych tą ustawą w dniu wczorajszym wpłynęła do Urzędu odpowiedź Pani prof. Gertrudy Uścińskiej - Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którą zamieszczamy w poniższym linku.

18 lipca 1944 r. żołnierze 2. Korpusu Polskiego wyzwolili włoskie miasto Ankona, przełamując niemieckie pozycje na osi XIX-wiecznej bramy fortecznej Porta Santo Stefano. 77 lat od tamtych wydarzeń polska i włoska delegacja spotkały się w tym symbolicznym miejscu, aby upamiętnić odbicie przez polskich żołnierzy ważnego pod kątem strategicznym portu nad Adriatykiem, które przyniosło aliantom nową bazę zaopatrzeniową dla swoich wojsk przed przyszłymi atakami na linię Gotów. 

 

 

17 lipca 2021 r. na Polskim Cmentarzu Wojennym w Loreto odbyła się uroczystość w hołdzie żołnierzom 2. Korpusu Polskiego, którzy 77 lat temu wyzwolili spod niemieckiej okupacji włoskie miasto Ankona i inne miejscowości regionu Marche. Była to pierwsza od czasu wybuchu pandemii podróż polskich weteranów do Italii, podczas której mogli nawiedzić groby swych kolegów, poległych na Półwyspie Apenińskim „za wolność naszą i waszą”.