Do uczestników Powstania Warszawskiego trafi około tysiąca paczek ze zdrową żywnością od polskich rolników. 30 września br. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca akcję „Paczka dla Powstańca Warszawskiego – wdzięczni Bohaterom Sierpnia '44”, której Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jest współorganizatorem.

29 września br. w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie odbyło się przyjęcie z okazji 80. rocznicy bitwy o Anglię, wydane dla uczczenia męstwa i odwagi pilotów z Polski, Wielkiej Brytanii oraz Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W wydarzeniu udział wziął Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Do tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej pt. „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” przystąpiło, jak co roku, niemal 3000 pasjonatów historii. 26 września br. podczas gali finałowej zorganizowanej w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, w której udział wziął Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, poznaliśmy najlepszych z najlepszych.

Oficer Armii Krajowej, żołnierz batalionu „Parasol”, legendarny dowódca obrony Pałacyku Michla w Powstaniu Warszawskim – śp. gen. dyw. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf” 17 września 2020 r. skończyłby 100 lat. Z tej okazji 25 września br. w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbył się uroczysty koncert, w którym udział wziął Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

Przed stu laty, w dniach 20-26 września 1920 r., rozegrała się Bitwa nad Niemnem – drugi, po Bitwie Warszawskiej, zasadniczy sukces militarny Wojska Polskiego w kontrofensywie przeciw Armii Czerwonej podczas wojny polsko-bolszewickiej. 25 września br. odbyły się w Warszawie obchody 100. rocznicy tego wielkiego polskiego zwycięstwa.

81 lat temu, w drugiej połowie września 1939 roku, Wojsko Polskie stoczyło dwie największe, po bitwie nad Bzurą, batalie Wojny Obronnej, które do historii przeszły jako bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. 20 września br. w Dąbrowie Tomaszowskiej (woj. lubelskie) odbyły się uroczystości w hołdzie bohaterskim Obrońcom Ojczyzny z udziałem szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka.

Medalami „Pro Patria” uhonorował w piątek, 18 września 2020 roku, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk Stowarzyszenie NZS 1980 i jego najbardziej zasłużonych członków podczas obchodów 40. rocznicy powołania na krakowskich uczelniach Niezależnego Zrzeszenia Studentów – organizacji powstałej na fali ogólnopolskich strajków robotniczych i wydarzeń z sierpnia 1980 roku.

W dniu 81. rocznicy agresji ZSRR na Polskę oddaliśmy hołd ofiarom sowieckiej okupacji terenów Rzeczypospolitej Polskiej, a także strażnikom Ich pamięci – działaczom antykomunistycznej opozycji w PRL, a w sposób szczególny śp. Wojciechowi Ziembińskiemu – współzałożycielowi KOR-u, członkowi ROPCiO, inicjatorowi wzniesienia na warszawskim Muranowie wymownego Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

15 września 2020 r. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w uroczystym otwarciu wystawy „Niebo Nad Brytanią. Polskie Siły Powietrzne w 80. rocznicę Bitwy o Anglię”.

Kilkuset polskich żołnierzy pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa przez trzy dni odpierało atak wielokrotnie liczniejszych niemieckich wojsk pancernych, opóźniając ich pochód w głąb II Rzeczypospolitej. Obrona Wizny we wrześniu 1939 r. do historii przeszła jako jedna z tych bitew, które bywają określane mianem „polskich Termopil”. W niedzielę, 13 września 2020 r., pamięć bohaterów uczcił w Wiźnie Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.