Select your language

Strona głównagodło służby cywilnej
Biuletyn Informacji Publicznej
  • Forms
  • Contact
  • ACCESSIBILITY
  • Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje


    Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje położony jest w obwodzie twerskim w Rosji. Na cmentarzu o łącznej powierzchni 1,7 ha znajdują się zbiorowe mogiły, w których spoczywają szczątki polskich jeńców obozu NKWD w Ostaszkowie.

    Obóz w Ostaszkowie

    Obóz w Ostaszkowie powstał na wysepce Stołbnyj jeziora Seliger i mieścił się w zabudowaniach poklasztornych monasteru Niłowa Pustyń. Miejsce to wchodziło w skład utworzonych w październiku 1939 roku obozów specjalnych NKWD. Ostaszków przeznaczony był m.in. dla funkcjonariuszy policji i służby więziennej.

    W kwietniu 1940 r. przebywało w nim 6300 jeńców. Już wtedy ich los był przesądzony, ponieważ 5 marca Biuro Polityczne KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewików Związku Sowieckiego podjęło decyzję o likwidacji obozu tym samym skazując przebywających tam więźniów na śmierć.

     

    ostaszków.jpeg

    Obóz w Ostaszkowie. Fotografia współczesna.

    Fot.Śląska.Policja.pl/ Aleksander Załęski


    Sowieci rozpoczęli ,,rozładowywanie’’ obozu, jak sami to określali 4 kwietnia a zakończyli 22 maja 1940 roku. ,,Schemat’’ mordowania więźniów jest znany, ponieważ sam szef NKWD w Kalininie,  Dmitrij S. Tokariew w trakcie swoich zeznań nie ukrywał jak wyglądał proces pozbawiania życia.

    Grupy jeńców z Ostaszkowa pod osłoną nocy były wywożone do Kalinina (obecnie Tweru) i tam umieszczane w siedzibie miejscowego NKWD. To właśnie w tym miejscu po skrupulatnym sprawdzeniu przez oprawców tożsamości ofiary, następowało oddanie strzału w tył głowy. Egzekucje odbywały się w specjalnie do tego przygotowanym wygłuszonym pomieszczeniu.

    Ciała jeńców, w tym prawie 6000 policjantów, a także żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszy Straży Więziennej i Straży Granicznej, kapelanów, pracowników administracji państwowej, wywiadu i wymiaru sprawiedliwości, ładowano na ciężarówki i wywożono do ośrodka wypoczynkowego NKWD koło wsi Miednoje. Oprawcy wcześniej za pomocą koparki wykopali doły, do których następnie wrzucili ciała i grzebali swoje ofiary.

    Pięćdziesiąt lat zapomnienia

    Miejsce ukrycia ofiar sowieckiej zbrodni zostało zapomniane na pięćdziesiąt lat.

    W wyniku śledztwa przeprowadzonego w 1991 roku przez sowiecką prokuraturę w sprawie ustalenia losu polskich jeńców, którzy byli przetrzymywani w Ostaszkowie, we wskazanym terenie zostały przeprowadzone wstępne badania ekshumacyjne. Dalsze prace z lat 1994-1995 ujawniły zbiorowe groby obywateli polskich zamordowanych w 1940 roku. Znaleziono przy nich fragmenty mundurów policyjnych, guziki mundurowe, czapki oraz odznaki.

    11 czerwca 1995 r. wmurowano akt erekcyjny i pobłogosławiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II kamień węgielny pod budowę nekropolii. 2 września 2000 roku Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje został uroczyście otwarty i poświęcony.

     

    miednoje.jpeg

    Fragment munduru odnaleziony w czasie prac ekshumacyjnych.

    Fot.Śląska.Policja.pl/ Aleksander Załęski

     

    Opis cmentarza

    Memoriał został wzniesiony według projektu zespołu kierowanego przez rzeźbiarzy Zdzisława Pidka i Andrzeja Sołygę oraz Wiesława i Jacka Synakiewiczów.

    W centralnym punkcie cmentarza znajduje się żeliwny ołtarz, za którym wzniesiona została ściana z nazwiskami zamordowanych jeńców, dziewięciometrowy krzyż oraz podziemny dzwon. Wszystkie te elementy usytuowane są na wprost głównego wejścia, przy którym widnieją dwa obeliski z godłem Rzeczypospolitej Polskiej.

     

    krzyże_miednoje.jpeg

    Krzyże wzniesione na mogiłach.

    Fot. IPN

    Do jednego z najważniejszych elementów cmentarza należy 25 zbiorowych mogił, na których wzniesiono wysokie, ośmiometrowe krzyże. Cmentarz otacza aleja, wzdłuż której rozmieszczono tabliczki inskrypcyjne zawierające dane osobowe zamordowanych. Wszystkie elementy rzeźbiarskie wykonano z żeliwa.


    Autor: OW

     

     

     

    Biuletyn Kombatant

    nr 3 (411) marzec 2025

    marzec.2025

    Pożegnania

    Z głębokim smutkiem zawiadamiam,

    że 20 marca 2025 roku zmarł

     

    ŚP

    ppłk Janusz Gołuchowski

    ps. „Orwicz”

     

    urodzony 4 marca 1928 roku w Warszawie.

    Read more …