Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
13. Marzec 2023 - 19. Marzec 2023
Poniedziałek
13. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1938 – w Warszawie odbyły się masowe manifestacje poparcia dla rządu RP w kwestii stosunków polsko-litewskich, zaognionych wobec zastrzelenia przez służby graniczne Litwy żołnierza KOP Stanisława Serafina. Młodzież akademicka domagała się od Marszałka Śmigłego-Rydza wszczęcia działań zbrojnych wobec Litwy. 

Wtorek
14. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1923 – w Warszawie powstało Polskie Towarzystwo Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi

    1964 – Ogłoszenie „Listu 34”, czyli zainicjowany przez Antoniego Słonimskiego protest części środowisk twórczych wobec prowadzonej przez władze komunistyczne polityki ograniczającej wolność słowa.

Środa
15. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1923 – Rada Ambasadorów przyjęła uchwałę uznającą granicę Polski z Litwą, zgodnie z uchwałą Rady Ligii Narodów, a granicę polsko-sowiecką zgodnie z Traktatem Ryskim, co stanowiło ostateczne międzynarodowe usankcjonowanie wschodnich granic Rzeczypospolitej.

    1946 – powołanie Komitetu Porozumiewawczego Organizacji Polski Podziemnej zrzeszającego antykomunistyczne stronnictwa (m.in. Stronnictwo Niezawisłości Narodowej, Stronnictwo Narodowe, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość oraz PPS-WRN).

    1947 – z inicjatywy piłsudczyków przebywających na emigracji w Wielkiej Brytanii (m.in. gen. Władysława Bortnowskiego, Bogusława Miedzińskiego, gen. Wacława Stachiewicza i płk Tadeusza Münnicha), powołano w Londynie Instytut Józefa Piłsudskiego.

Czwartek
16. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1901 – w Teatrze Miejskim w Krakowie odbyła się prapremiera Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

    1922 – były nuncjusz apostolski w Polsce Ojciec św. Pius XI (Achilles Ratti) za pośrednictwem kard. Aleksandra Kakowskiego przekazał Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu specjalne błogosławieństwo, w którym napisał: Przesyłamy Naszemu Kochanemu Synowi w Chrystusie Józefowi Piłsudskiemu, Naczelnikowi Państwa Polskiego, błogosławiąc z uczuciem szczególnej i niezmiernej życzliwości Jego i Jego szlachetny, drogi naszemu sercu kraj. 

Piątek
17. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1921 – Sejm Ustawodawczy RP uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej (tzw. Konstytucję Marcową). 

Sobota
18. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1863 – pod Grochowiskami koło Pińczowa Powstańcy Styczniowi dowodzeni przez gen. Mariana Langiewicza stoczyli zwycięską bitwę z wojskami rosyjskimi. W walkach wsławił się m.in. oddział „Żuawów Śmierci”. W bitwie walczył m.in. Adam Chmielowski (ur. 20 sierpnia 1845 r., zm. 25 grudnia 1916 r.), późniejszy wybitny malarz, opiekun bezdomnych (Brat Albert), założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, bohater dramatu Karola Wojtyły Brat naszego Boga, kanonizowany przez Ojca św. Jana Pawła II 22 czerwca 1983 r.

    1921 – w Rydze Polska i Związek Sowiecki zawarły traktat pokojowy kończący wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczający wschodnią granicę Polski. Wśród zapisów traktatu znalazły się także, niezrealizowane przez Rosję do dziś, punkty nakazujące zwrot zagrabionych w Polsce w czasie zaborów i wojny polsko-bolszewickiej dzieł sztuki oraz wpłatę 30 milionów rubli w złocie, jako rekompensatę za wkład ziem polskich w rozwój gospodarczy Rosji w czasie zaborów.

Niedziela
19. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1920 – przedstawiciele Ogólnej Komisji Weryfikacyjnej Wojska Polskiego zwrócili się do Józefa Piłsudskiego z wnioskiem o przyjęcie przezeń stopnia marszałka Polski. Naczelnik Państwa wydał dekret o treści: „Stopień Pierwszego Marszałka Polski przyjmuję i zatwierdzam”. Oficjalna uroczystość wręczenia buławy marszałkowskiej odbyła się 14 listopada 1920 r. podczas uroczystości na pl. Zamkowym w Warszawie. 




nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty