Wybierz swój język

Strona głównagodło służby cywilnej
Biuletyn Informacji Publicznej

Przedłużone porozumienie między Urzędem a Książnicą Zamojską

W Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odbyło się dziś spotkanie Ministra Lecha Parella i Dyrektor Anny Gromadzkiej (Biuro Ewidencji i Archiwum) z Prezydentem Zamościa – Rafałem Zwolakiem oraz przedstawicielami Książnicy Zamojskiej: Dyrektor Książnicy Eweliną Lilią Polańską, Renatą Michalik – Koordynatorką Projektu Cyfrowe Dzieci Zamojszczyzny i Agnieszką Pielą – Starszą Kustosz w Książnicy.

Była to świetna okazja do podsumowania dotychczasowej dobrej współpracy instytucji, rozmowy o kolejnych projektach oraz podpisania dalszego porozumienia między Książnicą Zamojską a Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, które ma na celu upamiętnienie Dzieci Zamojszczyzny.

Celem obowiązującego od 2024 roku porozumienia było udokumentowanie wojennych losów Dzieci Zamojszczyzny, zanim odejdą ostatni świadkowie, a wraz z nimi bezpowrotnie znikną osobiste relacje, wspomnienia i dokumenty. W ramach kolekcji „Dziedziczenie Pamięci” udostępniono ponad 6600 skanów pochodzących z 1100 teczek osobowych, z czego 700 teczek przekazał Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Biuletyn Kombatant

nr 6 (426) czerwiec 2026

Kombatant 5 okladka

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,
że dnia 4 lipca 2026 roku zmarła


ŚP
płk Urszula Tauer ps. „Ala”
Urodzona 24 kwietnia 1921 roku we Lwowie.

Więcej…