Aktualności
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, ustanowiony jako święto państwowe w 2021 roku upamiętnia wydarzenia z lat 1918-1919 i przypomina o bohaterstwie uczestników patriotycznego zrywu.
To, w jaki sposób obchodzono święta w obozach koncentracyjnych, zależało tak naprawdę od bardzo wielu czynników – stosunku władz esesmańskich, od baraku w jakim więzień mieszkał, do jakiej społeczności więźniarskiej należał, również od więźniów funkcyjnych.
Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych pokojem i dobrem, wzajemną solidarnościa i życzliwością oraz wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku!
Wydawałoby się, że wigilijny wieczór 1914 roku naznaczą żołnierskie: znój, pot i krew, wszak wojenne okopy to nie miejsce na radosne świętowanie Bożego Narodzenia. To prawda, ale dźwięk kolęd, który wybrzmiał 110 lat temu pod Łowczówkiem, był czymś zupełnie wyjątkowym.
18 grudnia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska wziął udział w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez UdSKiOR dla Kombatantów mieszkających w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sterniczej w Warszawie.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wziął udział w uroczystościach 54. rocznicy Rewolty Grudniowej w Szczecinie.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska udał się na spotkanie świąteczne zorganizowane przez UdSKiOR dla kombatantów mieszkających w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Dickensa.
17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Zastrzelono 16 bezbronnych osób.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wziął udział w konferencji "Prawnicy Solidarności - Prawnicy Przyszłości" w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. W trakcie spotkania Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wręczył mec. adw. Jackowi Taylorowi, obrońcy w procesach politycznych stanu wojennego Odznakę Honorową za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości.
„Nikt z nas nie chciał poddać się reżimowi zakładu karnego” – opowiada Andrzej Drzycimski, historyk, dziennikarz, członek NSZZ „Solidarność”, internowany w Strzebielinku.