W Pałacu Prezydenckim z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla niepodległości Polski i osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach. W ceremonii wziął udział p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie Edmund Bukowski, żołnierz Armii Krajowej, a następnie Ośrodka Mobilizacyjnego Wileńskiego Okręgu AK, stracony w 1950 roku oraz Henryk Flame, pseudonim „Bartek”, dowódca Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych na Śląsku Cieszyńskim.

 

Franciszek Mościcki, członek Ruchu Oporu Armii Krajowej oraz WiN, skazany w 1953 roku na 6 lat więzienia i Józef Pełka żołnierz Wojny Obronnej 1939 oraz ZWZ-AK, skazany w 1948 r. na 10 lat więzienia za współpracę z podziemiem niepodległościowym, a także pośmiertnie żołnierz oddziału „Bartka”, Józef Kołodziej stracony w 1946 r. zostali uhonorowani Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadano: Franciszkowi Chrostowskiemu łącznikowi w oddziałach Armii Krajowej, skazanemu w 1953 r. na 6 lat więzienia,  Józefowi Cierlukowi z organizacji "Związek Młodych Patriotów", skazanemu w 1953 r. na 6 lat więzienia, Franciszkowi Fosiewiczowi z Polskiej Szturmówki Chłopskiej, skazanemu w 1953 roku na 7 lat więzienia, Dominikowi Kiziakowi, żołnierzowi AK i ROAK, skazanemu w 1946 roku na 3 lata więzienia, Janowi Lisowskiemu, żołnierzowi Armii Krajowej w oddziale Jana Borysewicza „Krysi”, skazanemu w 1946 r. na 10 lat łagru, Tadeuszowi Nowakowskiemu, żołnierzowi AK oraz  WiN, który brał udział w potyczce z UB i KBW w Mołodiatyczach, Edwardowi Purkiewiczowi, żołnierzowi AK, członkowi organizacji "Sokół", skazanemu w 1952 r. na 15 lat więzienia, Antoniemu Zienkiewiczowi, żołnierzowi ZWZ-AK, oraz WiN oraz Aleksanderowi Suzdorfowi z Szarych Szeregów, ROAK, w 1945 r. skazanemu na 2 lata więzienia. Pośmiertnie ww. odznaczenie nadano Janowi Bąkowi, który działał w Polskiej Szturmówce Chłopskiej i został skazany w 1953 r. na 10 lat więzienia Władysławowi Chyckiemu, żołnierzowi AK oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego do 1946 r. i janowi Przewoźnikowi z oddziału Henryka Flame "Bartka", który zginął w 1946 roku.

 

Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce  o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego pośmiertnie uhonorowano Ignacego Bielawskiego, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej, który zginął w 1945 roku podczas akcji uwalniania więźniów i Wacława Wysockiego.

 

Prezydent Andrzej Duda  za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości odznaczył Krzysztofa Czerwińskiego, Danutę Iwan,  Kamilę Karczewską, Edmunda Maćkowiaka, Zygmunta Mieszczaka i Jana Plebanka.

 

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski odebrał z rak prezydenta Dariusz Walusiak, a za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, a w szczególności o dziejach Żołnierzy Niezłomnych Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Andrzej Kołakowski, Tomasz Łabuszewski iJacek Pawłowicz.

 

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Naczelnik Wydziału Orzecznictwa Departamentu Współpracy ze Stowarzyszeniami i Ewidencji Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Leszek Czajkowski. Wraz z nim odznaczenie nadano: Zbigniewowi Chmielniakowi, Piotrowi Niwińskiemu, Zofii Optułowicz, Pawłowi Piekarczykowi, Sławomirowi Poleszakowi, Beacie Sławińskiej, Wiesławowi Uklei i księdzu Jarosławowi Wąsowiczowi.

 

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przywracania pamięci o ofiarach zbrodni systemów totalitarnych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano: Krzysztofa Borowiaka, Andrzej Ciechanowicza i Andrzeja Ossowskiego, a za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski Złotym Krzyżem zasługi Iwonę Chowańską i Józefa Kurasia.

 

Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali Hubert Bojarski-Syrek, Sławomir Górski i Tomasz Karasiński.

 

Prezydent podczas wystąpienia podkreślił, że gdy mówimy: historia, wydarzenia, wśród nich tzw. druga konspiracja, drugie podziemie niepodległościowe, Żołnierze Niezłomni, Wyklęci, to te określenia, wydarzenia, nazwy – to jest nasza historia, ale ona się składa z indywidualnych bytów. I to właśnie dlatego dzisiaj tu, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, spotykamy się na tej uroczystości, na której następuje szczególne uhonorowanie – wręczenie orderów, wyróżnień państwowych indywidualnym twórcom tej historii. Indywidualnym budowniczym, bohaterom tamtych dni i bohaterom dla tamtych dni. Trzy niezwykle ważne grupy ludzi, bez których nie byłoby ani tamtej walki, ani pewnie także i naszej pamięci dzisiaj o niej ‒ pamięci odbudowanej. Bo przecież wielkim celem komunistów było wytarcie, wymazanie, zadeptanie, zakopanie tych, którzy się nie zgadzali – powiedział dziękując odznaczonym i ich rodzinom. Zaznaczył też, że odznaczenia i ordery mają wymiar symboliczny.

 

Chciałbym, aby ta dzisiejsza uroczystość tak jak i inne, podobne, była odbierana jako oddanie hołdu całym pokoleniom tych, którzy walczyli, tych, którzy cierpieli, i tych, którzy pamiętają ‒ pamiętają przez duże P. ‒ budowniczym Pamięci. Tym, którzy wobec tej głucho milczącej historii nie bali się głośno krzyczeć i dzięki którym dziś pamięć o Żołnierzach Niezłomnych jest tak żywa  dodał. 

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty