17 marca br. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell uczestniczył w uroczystościach 79. rocznicy walk o Kołobrzeg i ponownych Zaślubin Polski z Morzem współorganizowanych przez Urząd..

16 marca br. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell  uczestniczył w uroczystości setnych urodzin urodzin Romana Rakowskiego ps. Grab, harcerza Szarych Szeregów, żołnierza ZWZ_AK, uczestnika Akcji Burza, społecznika, zasłużonego działacza kombatanckiego,wieloletniego prezesa koła Gdańsk-Wrzeszcz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku Inwalidów Wojennych.

W siedzibie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Lech Parell podpisał porozumienie z Panem Piotrem Bartnikiem, dyrektorem Książnicy Zamojskiej im. Stanisława K. Zamoyjskiego dotyczące zasad współpracy między Książnicą a UdSKiOR w upamiętnieniu męczeństwa Dzieci Zamojszczyzny poprzez partnerstwo w realizacji w latach 2024-2025 zadania "Cyfrowe Archiwum Dzieci Zamojszczyzny - etap I".

12 marca br. w Belwederze Szef UdSKiOR Lech Parell uczestniczył w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz  osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell udał się dzisiaj do Muzeum Niepodległości w Warszawie na finisaż wystawy pt. pt. Sławę nam znaczono stworzyć...

Czy i jakie zmiany w ustawie o działaczach opozycji antykomunistycznej są potrzebne? Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell spotkał się dziś z inicjatorami zmian, które były podstawą projektu ustawy zgłoszonego przez posłów Koalicji Obywatelskiej w poprzedniej kadencji Sejmu.
 

W Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, ustanowionym przez Sejm w 2011 roku, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell złożył wieniec w Mauzoleum na Łączce oddając hołd Niezłomnym Bohaterom naszej Ojczyzny.

W przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował wraz z Fundacją Willa „Jasny Dom” uroczystość upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru, które w przeszłości były osadzone w dawnej siedzibie Informacji Wojskowej przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie.

28 lutego br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wziął udział w uroczystościach upamiętniających ofiary mordu na mieszkańcach wsi Huta Pieniacka w obwodzie lwowskim, którego 80 lat temu dokonały oddziały SS „Galizien” i ukraińscy nacjonaliści.

Uprzejmie informujemy, że od dnia 1 marca 2024 r. osobie o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych będzie przysługiwało prawo do świadczenia wyrównawczego, jeśli pobiera emeryturę lub rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy, albo rentę rodzinną w kwocie niższej niż *3415.50 zł brutto miesięcznie *(obecnie kwota uprawniająca do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046.29 zł brutto miesięcznie).

nr 1 (397) 2024 styczeń

 

2024 stycze