9 października br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w uroczystościach organizowanych przez UdSKiOR z okazji 83. rocznicy sformowania Batalionów Chłopskich, formacji zbrojnej, która obok Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych walczyła z niemieckim okupantem o wolność Polski.

Pierwsza część uroczystości odbyła się na Wojskowych Powązkach, gdzie minister Jan Józef Kasprzyk wraz z kombatantami złożyli wieńce przed pomnikiem „Ku Chwale Batalionów Chłopskich” oraz na grobie generała dywizji Franciszka Kamińskiego.

 

Obchody kontynuowano przed pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet. Wśród zgromadzonych byli m.in. szef Kancelarii Sejmu Christian Młynarek, zastępca dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński, weterani oraz mieszkańcy Warszawy. Podczas uroczystości głos zabrał minister Jan Józef Kasprzyk.

 

Gromadzimy się dzisiaj przed odsłoniętym kilka lat temu pomnikiem, aby oddać hołd 170 tysięcznej armii chłopskiej, która wspólnie z Armią Krajową walczyła o to, co najcenniejsze w życiu ludzi, narodów i państw – o wolność i Niepodległość. 83 lata temu zawiązane zostały struktury Batalionów Chłopskich, tej formacji, która wsławiła się w tysiącach bitew i potyczek z Niemcami broniąc polskiej suwerenności i polskiej ziemi broniąc Polaków tak mocno doświadczanych przez okupanta niemieckiego. W sposób szczególny oddajemy dziś hołd, tym żołnierzom BCh, którzy stanęli w obronie wysiedlonej przez Niemców Zamojszczyzny. To przede wszystkim BCh stanęły w pierwszym szeregu obrońców ziemi zamojskiej, a ich czyn zbrojny słusznie zaczynamy nazywać w krwioobiegu historycznym   jako Powstanie Zamojskie. Oddajemy hołd tym żołnierzom, którzy pomni byli doświadczeń swoich przodków, którzy w latach I wojny światowej i starcia z bolszewicką Rosją również walczyli o Niepodległość. To byli potomkowie Legionistów, Peowiaków, armii ochotniczej, która powstała w roku 1920, którzy bardzo dobrze odrobili lekcję, jaką otrzymali od swoich rodziców: lekcję miłości do Polski, umiłowania ziemi, umiłowania współobywateli i współrodaków. Dziękujemy tym, którzy są wśród nas, którzy tak jak Pan Prezes Zbigniew Zaborowski, dbają każdego dnia aby pamięć o tej wielkiej, włościańskiej armii, jaką były Bataliony Chłopskie, trwała i była wiecznie żywa. A my tu obecni możemy złożyć na wasze ręce ślubowanie, że ten dar, który otrzymaliśmy od Was, czyli Niepodległą Polskę utrzymamy i przekażemy następnym pokoleniom, tak aby pomni słów Wincentego Witosa: Polska trwała wiecznie. Chwała żołnierzom Batalionów Chłopskich! Chwała żołnierzom Ludowego Związku Kobiet! Chwała Bohaterom - Rycerzom Niepodległej Rzeczypospolitej! zakończył minister Jan Józef Kasprzyk

 

Odczytany został także list od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek

Na zakończenie uroczystości odmówiono modlitwę oraz złożono pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

 

 

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty