5 października br., w samo południe w siedzibie Akademii Sztuki Wojennej miała miejsce inauguracja roku akademickiego 2023/2024. W uroczystości, obok środowiska akademickiego miejscowej uczelni uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz RP, a także szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

W trakcie tegorocznej inauguracji szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk odznaczył stołeczną uczelnię medalem "Pro Patria" będącym podziękowaniem za podejmowane działania i inicjatywy przez społeczność akademicką na rzecz kultywowania pamięci o walce o Niepodległość RP. Studenci a także absolwenci uczelni otrzymali wyróżnienia związane z osiągniętymi sukcesami naukowymi.
Po uhonorowaniu medalem "Pro Patria" Akademii Sztuki Wojennej minister Kasprzyk skierował do zgromadzonych gości okolicznościowe przemówienie.
 
Jestem zaszczycony, że mogłem uhonorować uczelnię i całą społeczność Akademii Sztuki Wojennej medalem "Pro Patria wszystko dla Ojczyzny, dla wspólnoty, jaką jest Naród i Państwo. Jeden z Ojców Naszej Niepodległości, a zarazem jeden z organizatorów odrodzonej siły zbrojnej II RP, Marszałek Józef Piłsudski wielokrotnie powtarzał, iż w tym miejscu w jakim leży Polska, w tym miejscu Europy i świata, w tym miejscu geopolitycznym, w tym miejscu między dwoma niesprzyjającymi nam krajami, Rzeczypospolita Polska nie może sobie pozwolić na słabość i małość. Józef Piłsudski, który studiował bardzo dokładnie dzieje RP wiedział, że wtedy kiedy pozwoliliśmy sobie na słabość i na to, aby rozbroić Polskę w końcu XVIII wieku  a czynione to było przez część klasy politycznej pod dyktat imperatorowej Rosji spowodowało wówczas, że zniknęliśmy na półtora wieku z map Europy i świata. Słowa, które kierował Marszałek Piłsudski do swoich podkomendnych, że nie możemy sobie pozwolić na małość i słabość nie straciły na swojej aktualności przypominał historię szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.
 
Minister odwołał się także do popularnej maksymy: Komendant - Rektor przytoczył maksymę, która wielu kursantów Wyższej Szkoły Wojennej oprawiało sobie w ramy i wieszało nad biurkiem: "Nieprawdą jest, że głową muru nie przebijesz" oraz "Warto dmuchać pod wiatr". W tych słowach jest również to, czego Polska  oczekuje od nas, czyli stawiania sobie celów, które na pierwszy rzut oka wydają się nie do zrealizowania. Patrząc na naszą historię widać, że dla nas Polaków nie ma rzeczy niemożliwych!
 

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty