W sobotę 30 lipca 2016 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego Powstańcy spotkali się z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą, który wręczył odznaczenia państwowe Bohaterom zrywu z 1944 roku oraz tym, którzy kultywują i pielęgnują tę tradycję. W uroczystościach w Parku Wolności przy Muzeum wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Mówią: nie było przecież żadnych szans, z góry było wiadomo, ponieważ tu potęga Hitlera, tam potęga sowietów, w których nie było interesie zgodzić się na to, żeby Warszawa została wyzwolona przez Powstańców. Mówią, ze to była beznadzieja walka. A kto w 1914 r. poszedł z Pierwszą Kadrową? A kto był w Legionach Piłsudskiego? A kto śpiewał: „Mówili żeśmy stumanieli, nie wierząc nam, że chcieć to móc”. Wtedy też mówili im: „Wariaci! Dokąd idziecie? Nie macie żadnych szans – ze strzelbami przeciwko armatom, z chlebakiem przeciwko koszarom”. A odzyskaliśmy niepodległość. To właśnie to pokolenie, które odzyskało niepodległość, które pokonało Armię Czerwoną, tu pod Warszawą i pogoniło ją na Wschód. To pokolenie, pokolenie Waszych ojców, czciło Powstańców Styczniowych, czciło ich jak świętych, chociaż przecież nie wygrali. I nikt się nie ośmielił powiedzieć, że Powstanie Styczniowe nie było potrzebne – zwrócił się do zebranych w Parku Wolności Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w sobotę 30 lipca na spotkanie przybyło wielu Powstańców. W imieniu uczestników tamtych walk głos zabrali: Prezes Światowego Związku Armii Krajowej prof. Leszek Żukowski oraz Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn.

 

Otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się w 2004 roku, czyli w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, która jest zabytkiem architektury przemysłowej z początku XX w. Przez dziesięć lat istnienia Muzeum odwiedziło ponad 4 600 000 gości, a ponad 240 000 uczniów różnych typów szkół wzięło udział w lekcjach muzealnych. Muzeum dysponuje ponad 30 000 eksponatów.

 

Najważniejszym elementem Parku Wolności jest Mur Pamięci, na którym wyryto kilkanaście tysięcy nazwisk żołnierzy Armii Krajowej poległych w Powstaniu. Lista ta uzupełniana jest na bieżąco. W centralnej części Muru zawieszono dzwon „Monter”, upamiętniający gen. bryg. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Powstania Warszawskiego. Każdego roku, w dniu 1 sierpnia, dzwon można usłyszeć dokładnie o godz. 17:00.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty