Dziś, 4 października w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmu komunistycznego. W uroczystości wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne członkom rodzin 21 odnalezionych przez IPN ofiar totalitaryzmu komunistycznego.

 

Wśród nich są przede wszystkim żołnierze antykomunistycznego powstania służący w oddziałach Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość czy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

 

To uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci zgromadzonych. To uroczystość upamiętniająca bohaterów naszej historii. Historii jakże bogatej i pięknej choć bolesnej. Ale czymże jest naród, który nie pamięta? Wspomnieć tu należy słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego:

 

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.

 

My tę pamięć pielęgnujemy, ponieważ mamy piękne autorytety, z których warto brać przykład. Czyni nas to bardziej świadomymi swej historii obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Podczas uroczystości do zgromadzonych przemówił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda:

 

To czwarta uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych naszych bohaterów wolnej, suwerennej Polski, tutaj w Pałacu Prezydenckim realizowana w ciągu ostatnich trzech lat. Ponad 70 bohaterów, którzy wrócili z tego zesłania, na które próbowali je zesłać komuniści, z zesłania donikąd, z doliny nicości, w której próbowali ich na zawsze umieścić – w dołach bezimiennych, gdzieś pod chodnikami. Gdzieś pod grobami zasłużonych budowniczych Polski Ludowej próbowano zabić pamięć po nich po to, by jak sądzę Polska nigdy nie była Polską w tym najlepszym i najbardziej cennym dla nas słowa znaczeniu.

 

Wracają dziś i od kilku lat, dzięki wielkiej służbie dla ojczyzny.

 

Polska odzyskuje godność, przez to, że oddaje im honor, który od zawsze im się należał, od czasów kiedy jeszcze żyli, walczyli poprzez wszystkie te lata, kiedy spoczywali w mroku.

 

Na koniec części oficjalnej zaprezentowano krótki film o ofiarach, które właśnie dziś zostały upamiętnione. Ukazano w nim proces odnajdywania szczątków ofiar. Był to film, który obejrzeliśmy z zapartym tchem i który choć poruszył serca wszystkich zebranych to zatrzymał czas i zapewne skłonił do refleksji bo przecież Chodzi o to by dotrzeć do szczątków naszych Bohaterów. Chodzi o zadośćuczynienie.