• Forms
  • Contact
  • ACCESSIBILITY
  • Szef Urzędu do Spraw Kombatantow i Osób Represjonowanych Lech Parell uczestniczył w obchodach 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

     

    85 lat temu 1 września 1939 r. o godzinie 4:48 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, bronioną przez załogę pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego. Przez siedem dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.


    Uroczystości u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża, w których uczestniczył wraz z kombatantami Szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych  Lech Parell rozpoczęły się hymnem państwowym po którym o godz. 4:48 włączono syreny alarmowe przypominające o niemieckiej agresji, która rozpętała II wojnę światową.
    W hołdzie Bohaterskim Obrońcom Ojczyzny zapalnono znicz pamięci, a po odczytaniu przez harerzy i żonierzy Apleu Pamięci kompania honorowa Wojska Polskiego oddała salut armatni.


    Po odczytaniu przez Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewierę listu od prezydenta RP Andrzeja Dudy głos zabrali: marszałek Sejmu Szymon Hołownia, premier Donald Tusk, wicepremier i minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak - Kamysz i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Po modlitwie wielowyznaniowej wykonano Hymn do Bałtyku i Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Na zakończenie uroczystości przed pomnikiem złożono wspólny wieniec "Od Narodu".


    Następnie poszczególne delegacje indywidualnie składały wieńce i kwiaty.