12 czerwca br. Prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych wraz z Szefem Urzędu do Spraw Kombatantow i Osób Represjonowanych zorganizowali na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz w Muzeum Więziennym Pawiak w Warszawie uroczystości upamiętniające ofiary nazistowskiego terroru.

 

W ramach warszawskich obchodów Szef UdSKiOR oddał hołd ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady przy pomniku: Mauzoleum Ofiar Obozów Koncentracyjnych w kształcie komina krematorium na warszawskich Powązkach.
Następnie przed Muzeum Więziennym Pawiak w Warszawie, po odśpiewaniu hymnu RP oraz okolicznościowych przemówieniach, delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Drzewa Pawiackiego.
 
Podczas upamiętnienia okolicznościowe przemówienie wygłosił m.in. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell.
 

W bliższych i dawniejszych epokach znaleźć można wiele przykładów okrucieństwa i pogardy dla życia ludzkiego. Ubiegły wiek był jednak pod tym względem wyjątkowy – za sprawą próbujących zawładnąć światem wyznawców totalitarnych ideologii, cierpieniu poddane zostały miliony ludzi w Europie i poza naszym kontynentem.To był także wyjątkowo dramatyczny okres w polskich dziejach, klęska w wojnie obronnej 1939 roku przyniosła nam bowiem wieloletnią okupację i masowe zbrodnie, których ofiarami stali się obywatele naszego kraju. Symbolem męczeństwa Polaków, Żydów, Romów i przedstawicieli innych europejskich narodów stały się w owym czasie obozy: Auschwitz-Birkenau i Stutthof, Majdanek, Sobibór i Treblinka, Mauthausen-Gusen, Dachau i Ravensbrück. Wyjątkowym na naszych ziemiach, obrazującym szczególne okrucieństwo okupanta, był łódzki obóz koncentracyjny przeznaczony wyłącznie dla polskich dzieci.To tylko wybrane spośród tysięcy miejsca odosobnienia, w których więziono, zmuszano do wyniszczającej pracy, poddawano pseudomedycznym eksperymentom i mordowano ludzi uznanych za niegodnych dalszego życia. Wiemy, że na ziemiach oczyszczonych w ten sposób z Żydów i Słowian naród niemiecki miał zdobyć tzw. przestrzeń życiową, na niej zaś rozkwitnąć miała tysiącletnia III Rzesza Niemiecka. Skala ówczesnego niemieckiego okrucieństwa do dziś poraża. Wstrząsające jest także to, że na terenie Niemiec fabryki śmierci działały do ostatnich dni III Rzeszy. Pokazuje to poziom fanatyzmu najgorliwszych wyznawców nazistowskiej ideologii mówił Lech Parell.

 
Ocenia się, że przez różne obozy, nie tylko koncentracyjne i zagłady, przeszło około 18 milionów ludzi, z których dwie trzecie zostało zamordowanych lub zmarło w wyniku chorób bądź wycieńczenia.
W 2006 roku na mocy sejmowej uchwały, w każdą rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz obchodzimy państwowe święto – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W tym dniu łączymy się z ofiarami nazistowskiego terroru i ich rodzinami, na znak pamięci i współczucia dla ich cierpień.
 
Szef UdSKiOR podziękował współorganizatorom warszawskich uroczystości: Polskiemu Związkowi Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Muzeum Więzienia Pawiak i Dowództwu Garnizonu Warszawa.