17 kwietnia br. Szkoła Mistrzostwa Sportowego - Liceum Ogólnokształcące w Pruszkowie oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939 r." zorganizowały obchody 84 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Upamiętnienie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandardu oraz odegrania Mazurka Dąbrowskiego. W trakcie wydarzenia okolicznościowe przemówienia wygłosili m. in. Małgorzata Włodek - wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r., szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell oraz starosta powiatu pruszkowskiego Krzysztof Rymuza.

 

W swoim wystąpieniu minister Parell podkreślił, że pamięć o Zbrodni Katyńskiej powinna trwać chociażby dlatego, że dopiero od niedawna możemy w pełni mówić o tym, co tak naprawdę wydarzyło się 84 lata temu w Katyniu, Charkowie, Kalininie i innych miejscowościach na terenie dzisiejszej Rosji.

 

– Pamiętamy także o Zbrodni Katyńskiej dlatego, że przez dziesięciolecia, w powojennej Polsce czyniono wiele dla zakłamywania losów polskich jeńców wojennych na Wschodzie, dla zakłamywania naszej historii. Prześladowania dotykały ludzi domagających się prawdy o tym sowieckim ludobójstwie. Wraz z upływem czasu pamięć jednak trwa czego dowodem i świadectwem stały się Krzyże Katyńskie wzniesione w wielu miejscach w Polsce. Pierwszym Krzyżem był Krzyż Katyński wzniesiony na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w 1981 r., co wydarzyło się dzięki działaniom tych, których dzisiaj nazywamy działaczami opozycji antykomunistycznej. Dziś wiemy już bardzo wiele, choć nie wszystko, o sowieckich represjach dotykających nie tylko Polaków, ale inne narody.

 

Podczas uroczystości minister Parell odznaczył osoby zasłużone medalami "Pro Patria" - wśród wyróżnionych znaleźli się nauczyciele, którzy od lat pracując w pruszkowskiej szkole organizują uroczystości rocznicowe i przekazują młodemu pokoleniu patriotyczne wartości.

 

Po modlitwie i salwie honorowej przybyłe delegacje złoży wieńce, wiązanki kwiatów oraz znicze pod Dębami Pamięci - pomnikami, które przypominają społeczności szkolnej o tragicznych losach oficerów, którzy zostali zamordowani m. in. w Katyniu. Hołd ofiarom sowieckiego terroru oddali m. in. minister Parell wraz ze współpracownikami, władze powiatu pruszkowskiego oraz miasta Pruszkowa, dyrekcja SMS-LO w Pruszkowie a także przedstawiciele społeczności uczniowskiej.