W Szkole Podstawowej Sióstr Felicjanek nr 28 w Warszawie odbyła się uroczystość upamiętniającą 84. rocznicę śmierci zamordowanego w Kalininie (ZSRR) przez NKWD funkcjonariusza Policji Państwowej – śp. asp. Mieczysława Domagalskiego.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odegrania hymnu RP. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosiła s. Danuta Klimanowska – dyrektor miejscowej szkoły, reprezentująca prezydenta RP Andrzeja Dudę Małgorzata Paprocka i szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell.

W swoim wystąpieniu minister Parell podkreślił, że Zbrodnia Katyńska nigdy nie powinna zostać zapomniana - pamięć o niej powinna towarzyszyć nam i przyszłym pokoleniom.

 

Niech Zbrodnia Katyńska będzie zawsze zapamiętana, niech pamięć o tym, co wydarzyło się w Katyniu, nam towarzyszy. Dziś zasadzimy Dąb. Dąb jest symbolem trwałości, twardości, nieugiętości, długowieczności. Liście dębu należą do tych, które opadają najpóźniej. Kiedy wszystkie drzewa tracą liście, dąb jeszcze je ma. One mogą być suche, ale nadal trzymają się drzewa. Dąb może być symbolem tego wszystkiego, czego oczekujemy od nas samych - ale też pamięci. Pamiętajcie o tym, co ważne dla Polski. Bądźcie prawdziwymi patriotami - nieście polskość na cały świat.

 

W trakcie wydarzenia minister Parell uhonorował osoby zasłużone medalami "Pro Patria:
Następnie delegacja - s. Danuta Klimatnowska i szef UdSKiOR Lech Parell, odsłoniła tablicę upamiętniającą śp. Mieczysława Domagalskiego. Zasadzono również „Dąb Pamięci” przypominający o losach tragicznie zmarłego policjanta.