44 lata temu 31 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienie Gdańskie. 31 sierpnia w rocznicę tzw. Porozumień Sierpniowych obchodzimy Dzień Wolności i Solidarności, święto państwowe upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.


O godz. 17. w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski; delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.

 

W wyniku podjętych rozmów ze stroną rządową, działacze doprowadzili do podpisania tzw. porozumień sierpniowych. Były to kolejnoː porozumienie w Szczecinie sygnowane przez Mariana Jurczyka – 30 sierpnia 1980 r., porozumienie w Gdańsku sygnowane przez Lecha Wałęsę słynnym dużym długopisem – 31 sierpnia 1980 r., porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju sygnowane przez Jarosława Sienkiewicza z MS przy KWK Manifest Lipcowy 3 września 1980 r. i porozumienie w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej sygnowane przez Zbigniewa Kupisiewicza 11 września 1980 r.

 

31 sierpnia w rocznicę Porozumień Sierpniowych obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności, święto państwowe ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Na zdjęciu tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego umieszczone na budynku portierni przy Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina.