30 listopada br., szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wraz z Prezes Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej Elżbietą Kazubską uroczyście odsłonili w Warszawie przy ul. Foksal 16 tablicę upamiętniającą prezesów tej najstarszej polskiej organizacji kombatanckiej. 

 

Na odsłoniętej tablicy umieszczonej na budynku przy ul. Foksal 16 w Warszawie znajduje się napis: "Przechodniu, mijając kamienicę Związku Inwalidów Wojennych RP wspomnij milionową społeczność najstarszej polskiej organizacji kombatanckiej. Służyli ojczyźnie, wspierali rodaków, nie szczędzili krwi i trudu. Odchodzili pokoleniami na wieczną wartę. Żyjący dziękują wam za opiekę i życzliwość".

Podczas uroczystości współorganizowanej przez UdSKiOR i ZIW RP minister Jan Józef Kasprzyk wskazał na szczególny charakter miejsca odsłoniętej tablicy.

 

Ulica Foksal to ulica, która tętni radosnym życiem. Dzięki lokalom, które tutaj są tak licznie otwarte tętni życiem radosnym, bo jest ulicą wolnej Polski. Dobrze dzieje się, że dzisiaj odsłaniamy tutaj - na siedzibie Związku Inwalidów Wojennych tablicę dedykowaną tym, bez których poświęcenia nie byłoby Wolności. To dobrze że ci, którzy będą tędy przechodzić będą mogli przystanąć na chwilę, tak jak wskazuje niezwykle wymowna inskrypcja na tablicy i zastanowić się, nad tym jak wiele trzeba było ofiar, jak wiele trzeba było poświęcenia, aby móc cieszyć się życiem, móc cieszyć się wolnością, móc w radości spędzać czas w wolnym państwie i w wolnej Warszawie. Myśli nasze dzisiaj kierujemy w stronę tej społeczności, którą najbardziej doświadczył los. W stronę tych, którzy walczyli o wolność i z tego powodu odnieśli ogromny uszczerbek na zdrowiu w czasie I Wojny Światowej, walcząc o wolność w Legionach Józefa Piłsudskiego w armii generała Hallera. Myślimy o tych, którzy okaleczeni zostali wtedy, gdy walczyli o wolność w starciu Polski z Rosją, trzech powstaniach Śląskich, w powstaniu Wielkopolskim. I ostatniej wojny; o żołnierzach Września; o żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego; o powstańcach Warszawskich; o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie; o żołnierzach 1. i 2. Armii Wojska Polskiego. Myślimy o tych wszystkich, którzy przelewali krew i tracili swoje zdrowie w imię tego co najcenniejsze: Wolności własnej, Wolności wspólnoty jaką jest naród, w imię Wolności tych pokoleń, które przyszły po nich, a których przedstawiciele mogą się teraz cieszyć z tego że Polska jest Niepodległa – mówił szef UdSKiOR.

 

Po modlitwie i poświęceniu tablicy złożono pod nią kwiaty.