• Forms
  • Contact
  • ACCESSIBILITY
  •  We wtorek (8 października br.) o godz. 08.30 przed pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet, Władysław Kosiniak-Kamysz Wicepremier, Minister Obrony Narodowej oraz Lech Parell Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wezmą udział w uroczystej zbiórce z okazji 84. rocznicy powołania Batalionów Chłopskich.

     

    8 października 2024 (wtorek)

    godz. 08.30

    Pomnik Żołnierzy Batalionów Chłopskich

    zbieg ulicy Czerniakowskiej i alei Polski Walczącej

    Wejście w godz. 07.45-08.15. Instalacja wozów trans. w godz. 07.00-07.30

     

    W programie:

     

    Wystąpienia szefów: MON oraz Urzędu do Spraw Osób Represjonowanych,

    Apel Poległych,

    Składanie wieńców.

     

    Zapraszamy do udziału media.

     

    Akredytacje: poprzez system Press Room do 7 października do godz. 21.00 lub zgłoszenie

     

    do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (rzecznik UdSKiOR Mira Wszelaka tel: 784 055 602)

     

    Informacji nt. wydarzenia udziela mjr Marta Karcz, Centrum Operacyjne MON,  tel. 727 015 928.

     

    ****

    Święto Żołnierzy Batalionów Chłopskich obchodzone jest 8 października, w rocznicę dnia, kiedy w 1940 r. na komendanta nowo powstałej militarnej organizacji ruchu ludowego zaprzysiężony został Franciszek Kamiński ps. Zenon Trawiński, po wojnie więziony przez komunistów, w III RP awansowany na generała dywizji Wojska Polskiego i odznaczony Orderem Orła Białego.

    W czasie II wojny światowej ruch ludowy stał się jednym z filarów Polskiego Państwa Podziemnego. Siły zbrojne ludowców powstały w sierpniu 1940 r. Nazwę Bataliony Chłopskie, przyjęto formalnie dopiero w 1944 r., ale używano jej już wcześniej. BCh były drugą, po Armii Krajowej, siłą militarną w okupowanej Polsce. W walkę zaangażowało się ok. 170 tys. żołnierzy, którzy przeprowadzili ok. 3 tys. różnego rodzaju akcji bojowych. Do najważniejszych należą m.in. walki w obronie pacyfikowanej Zamojszczyzny w latach 1942–1943, zwłaszcza bitwy pod Wojdą i Zaborecznem oraz walki w obronie tzw. Republiki Pińczowskiej. Bataliony swoją działalność prowadziły również na Kresach Wschodnich, pod okupacją sowiecką i niemiecką. Gdy władzę w kraju przejęli komuniści, wielu żołnierzy tej formacji było prześladowanych, a Bataliony Chłopskie w okresie stalinowskim skazano na zapomnienie.

    ****

    Pomnik Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet został odsłonięty 8 października 2019 roku. Instytut Pamięci Narodowej współfinansował realizację upamiętnienia.