Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
06. Marzec 2023 - 12. Marzec 2023
Poniedziałek
06. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1932 – w Wilnie zmarł biskup Władysław Bandurski (ur. 25 maja 1865 r.), przed I wojną światową wikariusz generalny i rektor seminarium duchownego we Lwowie, gorący zwolennik obozu piłsudczykowskiego, kapelan legionowy, odwiedzający na froncie oddziały I Brygady m.in. pod Kostiuchnówką, w latach 1920-22 kapelan sił zbrojnych Litwy Środkowej, od 1922 r. – kapelan Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny.

Wtorek
07. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1919 – w walkach z Ukraińcami pod Torczynem zginął ppłk Leopold Lis-Kula (ur. 11 listopada 1896 r.), jeden z najwybitniejszych oficerów strzeleckich, Legionów Polskich i Wojska Polskiego.

    1945 – NKWD aresztowało komendanta antykomunistycznej organizacji „Nie” gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”.

    1949 – z rozkazu władz komunistycznych w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie został zamordowany płk Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” (ur. 24 września 1918 r.), Cichociemny, legendarny dowódca AK, Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na Lubelszczyźnie.

Środa
08. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1914 – w Krakowie odbyło się posiedzenie Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, na którym Józef Piłsudski relacjonował m.in. stan wyszkolenia członków ruchu strzeleckiego w Galicji i w środowiskach emigracyjnych.

    1945 – Grupa Szturmowa Szarych Szeregów pod dowództwem Jana Kopałka ps. „Antek” rozbiła więzienie NKWD w Łowiczu.

    1968  na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się studencki protest w obronie relegowanych kilka dni wcześniej studentów – Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Protest został brutalnie spacyfikowany przez oddziały MO i bojówki ORMO, które po raz pierwszy w dziejach złamały autonomię uczelni, wkraczając na jej terytorium. Zajście to dało początek protestom studenckim w całym kraju.

Czwartek
09. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1652 – pierwsze w dziejach Polski zastosowanie prawa liberum veto, zrywającego Sejm przez posła Władysława Sicińskiego.

    1863 – powstańcy styczniowi pod dowództwem Zygmunta Padlewskiego pokonali oddziały rosyjskie w bitwie pod Myszyńcem na Kurpiach.

    1912 – władze rosyjskie złożyły protest na ręce ministra spraw zagranicznych Austro-Węgier hr. Leopolda Berchtolda w sprawie Józefa Piłsudskiego i działalności jego obozu oraz tolerowania ich przez władze austriackie, stwierdzając, iż jest to działalność niezwykle szkodliwa i zbrodnicza, skierowana wyłącznie przeciwko Rosji.  W odpowiedzi austriacki MSZ napisał m.in. Wymieniony Józef Piłsudski, pisarz, zamieszkały od 1910 r. w Krakowie (…), nie jest notowany niekorzystnie przez CK władze. Ostatnio wygłosił on odczyt teoretyczny o historii powstania 1863 roku. Być może to właśnie przemówienie stanowiło podstawę otrzymanych przez Rząd Cesarski informacji, według których Piłsudski miał głosić potrzebę dokonania aktów gwałtu [wobec Rosji].

    1983 – przed sądem w Grudziądzu rozpoczął się proces Anny Walentynowicz, jednej z założycieli Wolnych Związków Zawodowych i NSZZ „Solidarność”, której zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej stało się przyczyną strajku w sierpniu 1980 r.   

Piątek
10. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1863 – gen. Marian Langiewicz został dyktatorem Powstania Styczniowego.

    1896 – Józef Piłsudski przybył do Londynu, gdzie podczas trwającego pięć miesięcy pobytu spotykał się z czołowymi działaczami socjalistycznymi oraz wziął udział w IV Kongresie Międzynarodówki Socjalistycznej. Podczas Kongresu Piłsudski zgłosił projekt uchwały, w której napisał m.in. niepodległość Polski jest żądaniem politycznym, równie koniecznym dla międzynarodowego ruchu robotniczego, jak i dla samego proletariatu.

    1920 – na zaproszenie ministra spraw zagranicznych RP Stanisława Patka, odbyła się w Warszawie konferencja z udziałem ministrów spraw zagranicznych Finlandii, Łotwy i Rumunii, poświęcona wsparciu Polski w prowadzonej wojnie z bolszewicką Rosją.

Sobota
11. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1938 – na granicy polsko-litewskiej Litwini, podejmujący próbę przerzutu agentów swego wywiadu, zastrzelili żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza Stanisława Serafina. Wydarzenie wywołało masowe demonstracje.

Niedziela
12. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1794  bryg. Antoni Madaliński odmówił Rosjanom rozwiązania I Wielkopolskiej Brygady Narodowej w Ostrołęce i ruszył przeciwko wojskom rosyjskim w kierunku Krakowa. W celu pacyfikacji niepokornego generała, Rosjanie skierowali przeciwko niemu wojska stacjonujące w garnizonie krakowskim, co z kolei umożliwiło gen. Tadeuszowi Kościuszce w wolnym od wojsk okupacyjnych mieście ogłoszenie „Aktu Powstania”. 

    1999 – Polska stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO).




nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty