Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
30. Styczeń 2023 - 05. Luty 2023
Poniedziałek
30. Styczeń
  • Kartka z kalendarza

    1927 – w Warszawie zakończył się, trwający od 23 stycznia, I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, w którym wzięło udział blisko 30 pianistów reprezentujących 8 krajów.

    1968 – wobec protestów ambasady sowieckiej, odbyło się ostatnie przedstawienie Dziadów Adama Mickiewicza wystawionych przez Kazimierza Dejmka w warszawskim Teatrze Narodowym. Po spektaklu kilkaset osób przeszło pod pomnik Mickiewicza domagając się wolności w kulturze.

    1989 – w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach został zamordowany przez „nieznanych sprawców” kapelan „Solidarności” ks. Stanisław Suchowolec. 

Wtorek
31. Styczeń
  • Kartka z kalendarza

    1907 – Organizacja Bojowa PPS dokonała zamachu na funkcjonariusza warszawskiej Ochrany W. Grüna.

    1944 – Gestapowcy rozstrzelali w Miąsowej około 20 aresztowanych mieszkańców Jędrzejowa w ramach odwetu za wysadzenie przez oddział „Barabasza”odcinka torów na trasie Miąsowa-Sobków.

    1947 – Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku zakończył się drugi proces załogi Stutthofu. 10 oskarżonych skazano na karę śmierci, a 14 na kary od 3 lat do dożywotniego pozbawienia wolności.

Środa
01. Luty
  • Kartka z kalendarza

    1893 – Józef Piłsudski podjął współpracę z redakcją konspiracyjnego pisma Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich „Przedświt”. Swoje artykuły podpisywał najczęściej pseudonimem „Rom”.

    1943 – pod Zaborecznem koło Zamościa oddziały Batalionów Chłopskich stoczyły zwycięski bój z oddziałami niemieckimi, podejmującymi próbę pacyfikacji wsi.

    1944 – Akcja Kutschera żołnierze Armii Krajowej wykonali wyrok na kacie Warszawy szefie SS i Policji Dystryktu Warszawskiego SS-Brigadenführerze Franzu Kutscherze.

Czwartek
02. Luty
  • Kartka z kalendarza

    1772  oddział konfederatów barskich zajął wzgórze wawelskie, broniąc się tam do 24 kwietnia.

    1918 – w Krakowie odbyła się konspiracyjna narada Polskiej Organizacji Wojskowej oraz stronnictw niepodległościowych, w której uczestniczyli działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz PSL-Lewicy. Uznano za konieczne wzmożenie akcji przygotowującej powstanie zbrojne w sytuacji zbliżającej się klęski państw centralnych.

    1930 – w Warszawie z inicjatywy piłsudczyków Janusza Jędrzejewicza, Adama Skwarczyńskiego i Walerego Sławka powołano Akademicki Związek Pracy dla Państwa – Legion Młodych, mający stanowić przeciwwagę dla Młodzieży Wszechpolskiej.  

Piątek
03. Luty
  • Kartka z kalendarza

    1918 – wojska I Korpusu Polskiego na Wschodzie dowodzone przez gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego wyswobodziły z rąk bolszewickich twierdzę Bobrujsk.

    1920 – wojska polskie i łotewskie dowodzone przez gen. Edwarda Śmigłego-Rydz wyparły bolszewików z Rejki koło Rygi.

    1921 – Sejm Ustawodawczy RP uchwalił ustawę o odnowieniu Orderu Orła Białego, jako najwyższego polskiego odznaczenia cywilnego oraz ustanowił Order Odrodzenia Polski (Order Polonia Restituta).

    1947 – ogłoszono wyroki w procesie wytoczonym przez komunistów członkom I Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Sobota
04. Luty
  • Kartka z kalendarza

    1945 – W Jałcie rozpoczęła się konferencja z udziałem przywódców USA, Wielkie Brytanii i Związku Sowieckiego, która miała ustalić porządek polityczny w powojennym świecie. W wyniku zawartego porozumienia, przy pełnej zgodzie prezydenta USA Franklina Roosevelta i premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, Polska po wojnie znalazła się w strefie wpływów Związku Sowieckiego, o co zabiegał Józef Stalin. Rząd Polski rezydujący w Londynie uznał ten fakt za zdradę ze strony dotychczasowych aliantów.

Niedziela
05. Luty
  • Kartka z kalendarza

    1905 – utworzono Organizację Bojową Polskiej Partii Socjalistycznej, mającą na celu osłanianie manifestacji robotniczych oraz szkolenie kadr na wypadek wybuchu antyrosyjskiego powstania. Na czele OB PPS stanęli czołowi współpracownicy Józefa Piłsudskiego Józef Montwiłł –Mirecki, Walery Sławek i Aleksander Prystor.

    1921 – podczas wizyty we Francji Marszałek Józef Piłsudski odznaczył bohaterskiego dowódcę z I wojny światowej marszałka Ferdynanda Focha Orderem Wojennym Virtuti Militari. Na wzór Cesarza Napoleona Marszałek udekorował Focha orderem odpiętym z własnego munduru.

    1946 – oddział Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” dowodzony przez mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” rozbił w Czernicy na Lubelszczyźnie grupę operacyjną Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 




nr 2 (398) 2024 luty

 

202402