Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
13. Grudzień 2021 - 19. Grudzień 2021
Poniedziałek
13. Grudzień
 • Kartka z kalendarza

  1912 – w prasie galicyjskiej ukazała się odezwa Tymczasowej Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, w której apelowano, aby w przypadku wybuchu konfliktu międzynarodowego, naród polski wystąpił zbrojnie o wyzwolenie „Królestwa Polskiego z niewoli rosyjskiej”. Odezwa, pierwotnie skonfiskowana przez austriacką cenzurę, ukazała się dzięki interwencji polskich posłów Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego w parlamencie wiedeńskim.

  1981 – władze komunistyczne na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, działając z pogwałceniem obowiązującego prawa, wprowadziły w Polsce stan wojenny (zniesiony 22 lipca 1983 r.), w wyniku którego zostało aresztowanych i internowanych ok. 10 tysięcy działaczy opozycji („Solidarności”, KPN), a ponad 150 osób zostało zamordowanych. Zintensyfikowano działania organów bezpieczeństwa, wzmożono cenzurę i inwigilację obywateli,  zdelegalizowano NSZZ „Solidarność”.

Wtorek
14. Grudzień
 • Kartka z kalendarza

  1828 – w warszawskiej Szkole Podchorążych zawiązała się niepodległościowa organizacja konspiracyjna kierowana przez ppor. Piotra Wysockiego, która dwa lata później doprowadziła do wybuchu Powstania Listopadowego.

  1922 – Naczelnik Państwa Józef Piłsudski złożył urząd głowy państwa na ręce wybranego 9 grudnia Prezydenta RP Gabriela Narutowicza. Podczas uroczystości w Belwederze Marszałek powiedział: Ja oficer czynnej służby, który nigdy przed nikim nie stawał na baczność, staję na baczność przed Polską, którą Ty reprezentujesz.

  1970 – stoczniowcy w Gdańsku, protestując przeciwko wprowadzonym przez komunistów podwyżkom cen zorganizowali manifestację pod gmachem Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Doszło do starć z milicją.

Środa
15. Grudzień
 • Kartka z kalendarza

  1900 – osadzony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej Józef Piłsudski rozpoczął symulację choroby psychicznej, dzięki czemu został przewieziony do Szpitala św. Mikołaja w Petersburgu. Ze szpitala uciekł z 14 na 15 maja 1901 r.

  1970 – kolejny dzień protestów robotniczych w Gdańsku. W wyniku eskalacji konfliktu robotnicy podpalili m.in. gmach KW PZPR, a milicja i wojsko użyło przeciwko demonstrantom ostrej amunicji. Zginęło 8 osób. 

Czwartek
16. Grudzień
 • Kartka z kalendarza

  1914 – 1 Pułk Piechoty Legionów zajął Nowy Sącz.

  1922 – w warszawskiej Zachęcie od kul zamachowca Eligiusza Niewiadomskiego zginął pierwszy Prezydent II RP Gabriel Narutowicz (ur. 17 marca 1865 r.), wybitny naukowiec, inżynier hydrotechnik, budowniczy hydroelektrowni w Szwajcarii, w 1922 r. minister spraw zagranicznych.

  1970 – na polecenie władz komunistycznych wojsko i milicja otworzyły ogień do bezbronnych robotników wychodzących ze Stoczni Gdańskiej. Fala strajków robotniczych rozlała się na całe Wybrzeże. 

  1981 – pacyfikacja Kopalni „Wujek” przez oddziały ZOMO. Śmierć poniosło 9 górników protestujących przeciw wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji NSZZ „Solidarność”.

Piątek
17. Grudzień
 • Kartka z kalendarza

  1920 – Sejm Ustawodawczy uchwalił przejęcie przez państwo polskie byłych rosyjskich dóbr państwowych oraz majątków carskiej rodziny na ziemiach wschodnich RP i przekazanie tej ziemi zdemobilizowanym żołnierzom WP.

  1970 „Czarny czwartek”, czyli masakra robotników w Gdyni. Do zmierzających do pracy stoczniowców milicja i wojsko otworzyły ogień, zginęło 18 osób, w tym Zbigniew Godlewski (nazwany Jankiem Wiśniewskim). Do starć z komunistami doszło także w innych miastach. Łącznie w Grudniu 1970 r. zginęło 45 osób a ponad tysiąc odniosło rany.

Sobota
18. Grudzień
 • Kartka z kalendarza

  1830 – obradujący w Warszawie Sejm Królestwa Polskiego uznał Powstanie Listopadowe za narodowe.

  1939 – mord dokonany przez Niemców na ludności cywilnej w Bochni, jako odwet za atak na posterunek policji dokonany przez żołnierzy konspiracyjnej Organizacji Orła Białego.

  1942 – Prezydent RP na Uchodźstwie Władysław Raczkiewicz wystosował apel do papieża Piusa XII z prośbą o potępienie zbrodni dokonywanych przez Niemców na Polakach i Żydach. 

Niedziela
19. Grudzień
 • Kartka z kalendarza

  1914 – w zajętym przez legionistów Nowym Sączu sformowano I Brygadę Legionów Polskich w skład której weszły 1., 5. i 7. Pułk Piechoty oraz Pułk Kawalerii i Pułk Artylerii. Komendę nad Brygadą objął Józef Piłsudski.

  1934 – na Adriatyku w Trieście zwodowano polski transatlantyk M/S „Piłsudski”.